Z USA už dorazily dokumenty ke kauze Nikulin. Advokáti si stěžují na postup policie

Pražský vrchní soud má příští týden pravomocně rozhodnout, zda vydá údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA nebo do Ruska. Policie mezitím prošetřuje okolnosti, za nichž byl v české metropoli zadržen. Jeho advokáti je považují za nezákonné.

Video Události
video

Vrchní soud by měl o vydání Nikulina rozhodnout příští pátek

Čeští policisté zadrželi Nikulina loni v jednom z pražských hotelů. USA muže viní z devíti různých skutků, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin, kde prý Nikulin ukradl data milionů uživatelů. Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Pražský městský soud už na jaře rozhodl, že může být údajný hacker vydán do obou z těchto zemí. Jenže případ pak doputoval na vrchní soud a ten si vyžádal dodatečné dokumenty.

Z USA už doputoval seznam IP adres, ze kterých se měl Nikulin připojovat k americkým serverům. Vrchní soud dokumenty projedná příští pátek v rámci vydávacího procesu.  Advokáti ovšem žádají soud o odklad líčení, aby měli čas na prostudování těchto dokumentů.

Zadržení Nikulina zkoumá policejní prezidium 

Navíc namítají, že bylo nezákonné samotné zadržení Nikulina: policisté prý překročili 48hodinovou lhůtu pro zadržení. Namítají také, že Nikulina bez jeho souhlasu nechali hospitalizovat na psychiatrii v Bohnicích. Zadržením Nikulina se zabývá odbor vnitřní kontroly policejního prezidia, zatím ale nerozhodl.

Samotný devětadvacetiletý mladík popírá, že je hackerem. Obvinění podle něj vycházejí pouze z tvrzení agentů americké FBI, kteří prý po něm výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zatýkání Jevgenije Nikulina
Zdroj: ČT24

Agenti FBI už ho také v Praze dvakrát vyslechli a zajímali se právě o útok proti Clintonové. „Měl jsem na sebe vzít vinu a přiznat, že to bylo z příkazu ruské vlády. Sliboval mi, že za to budou všechna obvinění vzata zpět,“ řekl v květnu před tuzemským soudem.

Vydán nechce být nikam, dává ale přednost extradici do vlasti – i proto, že mu tam hrozí výrazně nižší trest. Pokud by ale vrchní soud potvrdil také Nikulinovo vydání do USA , bude mít poslední slovo ministr spravedlnosti. Právě ten rozhodne, zda bude údajný hacker vydán do Ruska či USA.