
Události ČT: Před pěti lety vzbudil dohady výpočet platných hlasů
Způsob výpočtu platných hlasů pod prezidentskými kandidaturami před minulou volbou vzbudil velké dohady. V listopadu 2012 totiž šéf odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych nejprve oznámil, že jeho úřad vyřazuje z historicky první přímé prezidentské volby tři kandidáty: Vladimíra Dlouhého, Tomia Okamuru a Janu Bobošíkovou.
Ministerstvo ale zvolilo spornou metodu kontroly podpisů – chyby neprůměrovalo, ale sčítalo. Třeba u Jany Bobošíkové zkontrolovali úředníci dva vzorky podpisů. Těch chybných našli v prvním případě necelých 8 procent, u druhého vzorku 11,5 procenta. Obě čísla pak sečetli.
Podle Nejvyššího správního soudu ale měli úředníci spočítat z obou čísel průměr. „Dospěli jsme k závěru, že se ministerstvo vnitra dopustilo protizákonnosti. Správné řešení, zákonné řešení, je takové, že se to má zprůměrovat,“ uvedl tehdy soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.
Lubomír Kopeček
Volba prezidenta je hodně personalizovaná. Nejde o brand strany, ale o konkrétní osobu, co dokázala, jak působí, co může realizovat.
Dlouhému a Okamurovi sice ani přepočet soudu na účast v prezidentské volbě nestačil, Bobošíková se ale nakonec mohla do boje o Hrad vrátit, byť pro ni skončil neúspěšně.
Nyní ministerstvo vnitra slibuje, že se bude řídit rozhodnutím soudu a k podobným sporům už nedojde. „Ministerstvo vnitro vydalo závazný služební pokyn všem, kteří budou kontrolovat petiční archy,“ prohlásil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Jak se rodila přímá volba prezidenta
Změna druhé volby: Kandidáti museli sbírat i čísla dokladů
Kvůli chybě v posuzování podpisů dokonce vláda prosadila před letošní volbou změnu zákona. Kromě jména, příjmení a data narození museli uchazeči u každého jména na petici doložit i číslo dokladu. „Na petičních arších musí být povinně uváděno číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu tak, aby byla jednodušší identifikace,“ řekl Mlsna.
Zároveň to ale pro současné uchazeče o křeslo prezidenta znamenalo složitější sbírání podpisů. Před pěti lety byla situace jiná. Z devítky prezidentských kandidátů jich hned šest nasbíralo potřebných 50 tisíc hlasů od lidí. Podporu od poslanců či senátorů si nechali dát jen Karel Schwarzenberg, Jiří Dienstbier a Přemysl Sobotka.
Z těch, kteří letos deklarují dostatečnou podporu, jenom tři spoléhají na občanské podpisy, zatímco šest má podporu poslanců či senátorů