Každý podpis je důležitý. V minulé prezidentské volbě vypadli kvůli neplatným hlasům dva kandidáti

Termín pro přihlášky do prezidentské volby skončil, teď kandidátům nezbývá než věřit, že kontroly neobjeví v podpisových arších chyby. Mohly by je z boje o Hrad vyloučit. Při minulé volbě ministerstvo vnitra vyřadilo nejprve tři kandidáty, než soud rozhodl, že použilo nesprávnou metodu. Dvěma to ani tak nepomohlo, ale Jana Bobošíková mohla spolu s osmi dalšími usilovat o zvolení.

Video Události
video

Události ČT: Před pěti lety vzbudil dohady výpočet platných hlasů

Způsob výpočtu platných hlasů pod prezidentskými kandidaturami před minulou volbou vzbudil velké dohady. V listopadu 2012 totiž šéf odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych nejprve oznámil, že jeho úřad vyřazuje z historicky první přímé prezidentské volby tři kandidáty: Vladimíra Dlouhého, Tomia Okamuru a Janu Bobošíkovou.

Ministerstvo ale zvolilo spornou metodu kontroly podpisů – chyby neprůměrovalo, ale sčítalo. Třeba u Jany Bobošíkové zkontrolovali úředníci dva vzorky podpisů. Těch chybných našli v prvním případě necelých 8 procent, u druhého vzorku 11,5 procenta. Obě čísla pak sečetli.

Podle Nejvyššího správního soudu ale měli úředníci spočítat z obou čísel průměr. „Dospěli jsme k závěru, že se ministerstvo vnitra dopustilo protizákonnosti. Správné řešení, zákonné řešení, je takové, že se to má zprůměrovat,“ uvedl tehdy soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček.

Dlouhému a Okamurovi sice ani přepočet soudu na účast v prezidentské volbě nestačil, Bobošíková se ale nakonec mohla do boje o Hrad vrátit, byť pro ni skončil neúspěšně.

Nyní ministerstvo vnitra slibuje, že se bude řídit rozhodnutím soudu a k podobným sporům už nedojde. „Ministerstvo vnitro vydalo závazný služební pokyn všem, kteří budou kontrolovat petiční archy,“ prohlásil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. 

Video 90’ ČT24 - Kdo se hlásí do boje o Pražský hrad
video

Jak se rodila přímá volba prezidenta

Změna druhé volby: Kandidáti museli sbírat i čísla dokladů

Kvůli chybě v posuzování podpisů dokonce vláda prosadila před letošní volbou změnu zákona. Kromě jména, příjmení a data narození museli uchazeči u každého jména na petici doložit i číslo dokladu. „Na petičních arších musí být povinně uváděno číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu tak, aby byla jednodušší identifikace,“ řekl Mlsna.

Zároveň to ale pro současné uchazeče o křeslo prezidenta znamenalo složitější sbírání podpisů. Před pěti lety byla situace jiná. Z devítky prezidentských kandidátů jich hned šest nasbíralo potřebných 50 tisíc hlasů od lidí. Podporu od poslanců či senátorů si nechali dát jen Karel Schwarzenberg, Jiří Dienstbier a Přemysl Sobotka.

Z těch, kteří letos deklarují dostatečnou podporu, jenom tři spoléhají na občanské podpisy, zatímco šest má podporu poslanců či senátorů