Na mobilní hospice budou od příštího roku přispívat pojišťovny

Medicína už jim nedokáže pomoci, poslední dny si přejí strávit doma s nejbližšími – takový odchod ze světa umožňují mobilní hospice. Na jejich péči začnou od příštího roku přispívat pojišťovny. Zbývá jen, aby se dohodly s jednotlivými poskytovateli. Změnu umožňuje nová úhradová vyhláška.

Video Události
video

Události: Na mobilní hospice budou přispívat pojišťovny

Zdravotní sestra Štěpánka Škampová je teď u Brunckových asi nejčastější návštěvnicí. Za pětiměsíčním Matoušem chodí také lékařka. Kvůli vrozené vadě neopustil Matouš po narození nemocnici.

„Mě to hodně deprimovalo, vlastně jsem nic jiného neslyšela, než že Matouš je na tom hodně špatně. Ale my pořád máme víru,“ říká Matoušova matka Ráchel Bruncková.

Dýchat sám začal až po třech měsících. V tu dobu jim lékaři doporučili mobilní hospic s příznačným názvem Cesta domů. „A pak se jeho stav zlepšil. Tím, že u mě cítil pohodu, tak se začal lepšit, má teď i lepší náladu,“ popisuje Bruncková.

„Naše péče je zaměřená na to, abychom se soustředili na čas, který Matouš má, aby ho mohl co nejklidněji prožívat doma a aby se udělalo všechno pro jeho pohodlí,“ vysvětluje zdravotní sestra Štěpánka Škampová.

Hospice budou dál potřebovat i dárce

Zdravotní péči, která takto přijede za pacientem, budou od nového roku moci proplácet pojišťovny. Těm stabilizovaným přispěje 1152 korun. „Pro klinicky nestabilního pacienta – tedy toho, kdo potřebuje specializovanou péči – je to 1463 korun,“ upřesňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Náklady na jednoho pacienta jsou přitom zhruba 1900 za den. Hospice tak budou dál spoléhat i na dárce. Peníze od pojišťoven ale znamenají jistotu.

„Já doufám, že se blýská na lepší časy a že když si 80 procent Čechů přeje dožít doma, ale téměř nikomu se to nepodaří, tak že tohle se podaří změnit během příštích několika let,“ věří předseda Fóra mobilních hospiců a ředitel mobilního hospice Cesta domů Marek Uhlíř.

VZP zkušebně proplácí péči 15 organizacím

Teď bude záležet na jednáních s pojišťovnami, tedy s kterými poskytovateli uzavřou smlouvu. Nejdál je VZP, která v pilotním projektu proplácí péči 15 organizacím.

„Nepočítáme rozhodně s tím, že bychom nějak omezovali počet zařízení, která byla zařazena v pilotním programu. Na druhou stranu ani nepočítáme, že bychom ten počet nějak dramaticky navyšovali,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Mobilní hospice v pilotním programu VZP
Zdroj: Fórum mobilních hospiců
Autor: ČT24

„My už máme domluvený termín se zástupci mobilních hospiců a věřím, že to poběží relativně rychle,“ poznamenává prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Že můžou mít Matouše doma, je podle Ráchel Brunckové to nejlepší, co pro něj mohli teď udělat. „Nikdo neví, jak tady dlouho Matouš bude. Ale pořád vidím, že žije a má chuť do života a nevzdávám to,“ dodává.