Kuřárny nebo bary, kde houstne dým. Petice tlačí na zmírnění protikuřáckého zákona

V Senátu se diskutovalo o petici, kterou podepsalo více než pětapadesát tisíc lidí. Žádají zmírnění protikuřáckého zákona kvůli jeho vlivu na provoz a výdělek restaurací. Norma, jež cigaretu u piva či kávy plošně zakazuje, platí od května a podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly je potřeba ji před případnými změnami zhodnotit, a to až s časovým odstupem. Zmírnění zákazu pro noční bary by se ovšem nebránil.

Nové kuřácké zákazy začaly v Česku platit 31. května. Kromě restaurací zakazuje zákon kouření také na letištích a v zoo s výjimkou vyhrazených prostor, zastávkách a ve vozech MHD, ve zdravotnických zařízeních, sportovištích nebo dětských hřištích. Za porušení zákona hrozí kuřákovi pokuta až 5000 korun, majitelům restaurací trest až desetinásobně vyšší.

Už od doby, kdy norma složitě procházela parlamentem, se proti zákazu kouření ve stravovacích zařízeních ozývá kritika, která se nyní přetavila v petici s více než pětapadesáti tisíci podpisy a také ve veřejné slyšení v horní komoře.

7 minut
UDÁLOSTI: Podle ministerstva zdravotnictví je na úpravu příliš brzy, počkat by se mělo alespoň rok
Zdroj: ČT24

Restauratéři se bojí příchodu zimy

Autoři petice uvádějí, že zákaz kouření vedl k omezení zisků restaurací a k jejich zavírání. Navíc mají strach, že se situace zhorší v nadcházejících zimních měsících, kdy lidé kvůli počasí nebudou chtít chodit kouřit na chodník před hospody. Žádali proto aspoň zmírnění plošného zákazu.

„Stále se ptáme, proč je možné, že v restauraci nesmíte zřídit kuřárnu, zatímco například v hotelu ji zřídit můžete. Je to nelogické,“ prohlásil prezident Asociace hotelů a restaurací v ČR Václav Stárek.

Pivovary navíc mluví o tom, že se prodej piva v restauracích v červenci snížil meziročně o devět procent. „Dvacetiletý provoz pivnice nám ukázal, že v okamžiku, kdy vešel v platnost tento zákon, tak přestali chodit lidi,“ dodává člen petičního výboru Jiří Míka. Zatímco před zavedením normy prý měla Česká republika ke kuřákům nejbenevolentnější přístup, nyní ho údajně nahradila nejpřísnějším protikuřáckým zákonem v Evropě.

Spoluautorka petice Miroslava Neradová řekla v Událostech, komentářích, že považuje za nutné změnit zákon co nejdříve. Není podle ní možné čekat, až si zákon „sedne“, obává se totiž rozsáhlého zavírání hospod. „Tento zákon ovlivnil až příliš podnikání v ČR, způsobil lavinový efekt, co se týče zániku hospod. Hospody rok čas nemají,“ uvedla.

Plné jsou podle ní pouze nekuřácké restaurace v turistickém centru Prahy. „Když se pojedete podívat na kraj Prahy, popř. do malých hospůdek, tak neuvidíte nikoho. Ty hospody jsou prázdné, případně tam sedí jeden nekuřák, který hlídá tašky a bundy,“ dodala Miroslava Neradová.

28 minut
Události, komentáře: Petice za obnovu kouření v restauracích
Zdroj: ČT24

Zastání našli odpůrci zejména u občanské demokracie, která je k normě kritická od jejího zrodu a dlouhodobě usiluje o její zmírnění. Poslanec Marek Benda chce také navrhnout, aby si provozovatelé malých hospod do rozlohy 75 metrů čtverečních mohli podle německého vzoru sami rozhodnout, zda jejich zařízení bude či nebude nekuřácké.

Modrý senátor Jiří Oberfalzer potom mluvil prakticky stejně jako strůjce petice. „Podle mého soudu by se zákon změnit měl, protože je zbytečně extrémní,“ řekl. „Nechali jsme si udělat analýzu, jak jsou na tom evropské země, a zjistili jsme, že patnáct zemí Evropské unie připouští existenci kuřáren v oddělených prostorách bez obsluhy a bez podávání pokrmů.“

Podle Jaroslava Kubery (ODS) nacházejí kuřáci podporu i u nekuřáků. „Nekuřáci píší ve smyslu, že by si hostinský měl sám rozhodnout,“ uvedl v Událostech, komentářích. Že současné znění zákona nemá zcela jednoznačnou podporu veřejnosti, ostatně ukázal i průzkum agentury Median pro Českou televizi. Z něj vyplývá, že vyhovuje nebo spíše vyhovuje 48 procentům lidí. Naopak 31 procent z 1011 respondentů se současnou podobou zákazu kouření nesouhlasí a 20 procent spíše nesouhlasí.

Souhlas se zákazem v současné podobě
Zdroj: ČT24/Median

Návrat cigaret do barů připouští i ministerstvo

Zástupci ministerstva protikuřácký zákon s poukazem na negativní důsledky kouření na lidské zdraví, včetně kouření pasivního, naopak hájili. Debata o možných úpravách protikuřáckého zákona je ale podle ministerstva zdravotnictví na místě až po vyhodnocení celé sezony fungování normy.

„Nebráním se diskusím, ale chceme to ověřit až na celé sezoně. Nemyslím si, že je to potřeba měnit po třech měsících,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Pokud to bude bar, který bude fungovat od dvaadvaceti hodin do jedné do rána, tak tam opravu asi není důvod, proč by se v něm nemohlo kouřit. V tomto smyslu si dovedu představit úpravy.“

Požadavek na ponechání delšího zkušebního období pro zákon v současném znění najde ohlas i u části senátorů. „Není dobrá praxe přijmout zákon a za tři čtvrtě roku ho zase měnit. (…) Byl bych pro  stabilitu v zákonném prostředí,“ uvedl Václav Hampl (nestr.).

První historicky doložený zákaz proti užívání tabákových výrobků padl už v roce 1575, kdy římskokatolická církev zakázala kouřit ve všech kostelech v Mexiku a karibských španělských koloniích. O patnáct let později, v roce 1590, papež Urban VII. rozhodl o zákazu užívání tabáku v kostelích i na dalších krytých místech. Tabák se nesměl kouřit v dýmkách a nepřípustné bylo i jeho šňupání a žvýkání. Kdo zákaz porušil, měl být vyloučen z církve.

První zemí světa, která zakázala kouření ve všech uzavřených veřejných prostorech, se v roce 2004 stalo Irsko. Tuzemské restrikce kouření se datují do 30. let, kdy v Československu platil zákaz kouření v autě; spíš než zdravotní důvody ale hrála snaha o snížení nehodovosti, norma vycházela z toho, že cigareta nejde ve prospěch řidičovy pozornosti. Podle posledních čísel v současnosti kouří čtvrtina zdejší populace.

Cigarety
Zdroj: ČT24/Isifa/Capital Pictures

Pro omezené kouření jsou senátoři bez ohledu na klub

Možné změny ovšem nevylučuje ani řada dalších senátorů napříč kluby, prostory pro kuřáky ale podle nich musí být dostatečně oddělené. „Myslím, že to (kouření) je k akceptování tam, kde by byl majitel restaurace schopen vytvořit prostor pro nekuřáky,“ uvádí místopředseda Senátu z Hnutí Občané pro Budějovice Jiří Šesták.

„Pokud budou kuřáci odděleni tak, aby neobtěžovali nekuřáky, tak potom by v restauraci podle mě být mohli,“ dodává členka senátního petičního výboru Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). A kouření v místech, která by byla oddělená od prostoru určenému ke stravování, připouští i komunista Václav Homolka.

Další možností jsou vyhrazené prostory bez obsluhy, takzvané kuřárny. „Zamezilo by se i tomu, co už se ukázalo: že se na ulicích před pohostinskými zařízení vytvářejí hloučky, které jsou hlasité a ruší občany,“ říká senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

Podle dalších senátorů by se ale mělo k případným změnám přistupovat opatrně. „Tady nejde jenom o kuřáky, ale také o obsluhu, která je škodlivému pasivnímu kouření vystavena,“ upozorňuje senátorka za ČSSD Eva Syková. Václav Hampl pak přirovnal kouření k jízdě autem v protisměru. „Že jezdím v protisměru, je super, ale v momentě, kdy tím zabiju někoho jiného, tak je to problém. A stát to zakazuje. Ne kvůli tomu, že by nám nechtěl dopřát adrenalin, ale kvůli tomu, že bychom zabili někoho jiného,“ míní.

„Je to otázka zvyku. Kdysi se kouřilo v dopravních prostředcích, ve vlacích, letadlech, v nemocnicích a dneska už všichni pokládáme za normální, že se zde nekouří,“ dodává předseda senátního výboru pro zdravotnictví Peter Koliba (za ANO). Jaroslav Kubera ovšem poznamenal, že nechápe, „proč není poslední vagon kuřácký“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 4 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 7 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 7 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 7 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...