Vrchol podzimu nebude přespříliš chladný ani deštivý, slibuje meteorologický výhled

Teplejší než obvykle nebo průměrně teplý bude vrchol letošního podzimu na přelomu října a listopadu. Výhled počasí pro další čtyři týdny vydal Český hydrometeorologický ústav, vyplývá z něj, že teploty budou po celou dobu průměrné až nadprůměrné. Srážek naopak bude průměrné množství, na samotném konci října možná i podprůměrné.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: René Fluger

Tím, že bude příští týden teplotně nadprůměrný, jsou si meteorologové stoprocentně jisti. Předpověď, že budou teploty stále ještě dosahovat k 15 až 20 stupňům Celsia, vydali ostatně již dříve. Kromě vysokých teplot lze očekávat také mlhy a nízkou oblačnost.

V dalších týdnech již teploty klesnou, ale ne příliš razantně. Dlouhodobý průměr se v průběhu čtyř týdnů od poloviny října do poloviny listopadu dostane zhruba ke třem až šesti stupňům nad nulou a podobný průběh lze očekávat i letos. „Ve druhém týdnu předpovědi předpokládáme průměrné nejvyšší denní teploty kolem 14 stupňů Celsia, ve třetím a čtvrtém týdnu už jen kolem 10 stupňů Celsia,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Teploty tedy budou průměrné, možná až lehce nadprůměrné. Nejmenší jistotu mají zatím meteorologové u posledního týdne období, kdy očekávají se 40procentní pravděpodobností teploty průměrné, se 40procentní pravděpodobností teploty nadprůměrné, ale nevylučují ani, že budou podprůměrné.

Naopak srážek po deštivém počátku října ubude, konec měsíce by mohl být srážkově i podprůměrný, zbytek období bude s největší pravděpodobností průměrné. Dlouhodobý průměrný srážkový úhrn v tomto období činí 40 milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro zbytek října a první polovinu listopadu je 6,3 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1974, kdy průměr činil 3,3 stupně Celsia. Před čtyřmi lety meteorologové zaznamenali zatím nejvyšší průměr 9,6 stupně nad nulou.