S novým jízdním řádem přijde zásadní změna. Po třinácti letech se vrátí vlaky, které pojedou z Prahy do Plzně bez jediné zastávky. Jezdit budou téměř každou hodinu a střídavě pokračovat do Mnichova a Chebu. Zatímco přímých spojů do Chebu bude napřesrok podobně jako letos, přímých spojů do Mnichova bude sedm denně, zatím jsou pouze čtyři.
Klasické rychlíky ovšem budou z Prahy do západních Čech jezdit i nadále, část z nich ale bude končit již v Plzni, část pojede do Klatov či Železné Rudy a půjde spíše o doplněk k expresům než o páteř dopravy, jak je tomu dnes. Rychlíkům se jízdní doba Praha–Plzeň naopak prodlouží na hodinu a 42 minut a všechny budou zastavovat v Berouně, Zdicích, Hořovicích, Kařezu i Rokycanech. Koncem příštího roku by se potom měla jízdní doba všech vlaků mezi Prahou a Plzní zkrátit zhruba o deset minut, což umožní přeložka trati mezi Rokycany a krajským městem.
Další novinka: Dálkové vlaky mění jména
Dráhy s novým jízdním řádem výrazně změní způsob pojmenování dálkových vlaků, kdy v mnoha případech místo jednotlivých spojů ponese jméno celá linka. U nových expresů z Prahy do Plzně a dále do Chebu či Bavorska půjde o název Západní expres – ten kdysi patřil slavnému vlaku Praha–Paříž, který patřil k hrstce těch, které překračovaly železnou oponu.
„V Západních expresech z Prahy přes Plzeň do Chebu nabídneme také větší pohodlí, když do nich nasadíme modernizované vagóny. V těchto spojích nabídneme například i dětské kino pro nejmenší cestující. Lepší vozy přislíbil také náš německý partner pro vlaky, které spojí Prahu s Domažlicemi,“ dodává Michal Štěpán z vedení Českých drah.
„V novém jízdním řádu nabídneme moderní komfortní vozy na 15 z 21 linek na hlavních elektrifikovaných tratích. Vedle expresních linek vypravíme v novém jízdním řádu modernizované vagóny také na šest klasických rychlíkových linek a u několika dalších tras zařazujeme postupně další jednotlivé moderní vozy.“
Michal Štěpán
Regiojet do Brna každé dvě hodiny
Oproti ostravské lince, kde si oba dopravci konkurují i tím, že jejich vlaky odjíždějí bezprostředně po sobě (např. dopolední Pendolino od prosince pojede v 9:42, Regiojet v 9:48), na brněnské lince bude situace méně napjatá. Regiojet bude odjíždět přesně v půlhodinovém odstupu od vlaků ČD (tj. ČD v 8:51 a 9:51 a Regiojet v 9:21).
Regiojet mezi Prahou a Břeclaví upustí od současného modelu střídavého zastavování v různých stanicích. Všechny vlaky s výjimkou posledního večerního (který zastaví i ve Svitavách či Blansku) obslouží kromě Prahy, Brna a Břeclavi už jenom Pardubice. V Brně budou všechny regiojety zastavovat kromě hlavního nádraží i v Židenicích. Nízký počet zastávek má Regiojetu pomoci zrychlit, takže bude rychlejší než konkurence. Zatímco vlaky ČD pojedou z Prahy do Brna 2 hodiny 29 minut, Regiojetu postačí 2 hodiny 25 minut.
Kromě Regiojetu čeká velký rozvoj také dalšího soukromého dopravce GW Train Regio. Od prosince převezme dopravu na šumavských lokálkách, tedy tratích, které míří ze srdce Šumavy (Nového Údolí resp. Černého Kříže) do Českých Budějovic, Číčenic a Strakonic. Leo Express potom zachová svých pět párů vlaků z Prahy do Slezska (Bohumína, popř. Karviné) včetně dvou, které pokračují na Slovensko a dvou na Uherskohradišťsko, zruší ale čtveřici spojů, které jezdí pouze mezi Starým Městem a Přerovem.
Trať mezi Českými Budějovicemi a Novým Údolím bude obsluhovat společnost GW Train Regio
Do Vlárského průsmyku už jen dvakrát týdně
Po několika letech, kdy vlaků prakticky neubývalo, přinese nový jízdní řád výrazné omezení provozu na jedné trati, konkrétně z Bylnice do Vlárského průsmyku. Pokud nepočítáme dálkové expresy Arriva, které však v průsmyku nestaví, pojedou tam pouze dva vlaky týdně – páteční spěšný vlak z Brna a nedělní osobní z Bylnice.
Zlepšení naopak nastane v jižních Čechách mezi Strakonicemi a Horažďovicemi a po letech by se měly vrátit i osobní vlaky z Meziměstí do Polska, konkrétně mohou vyjet až čtyři páry vlaků do Valbřichu (dva z nich výchozí již z Adršpachu). Začnou ale jezdit až koncem dubna.