Meteorologové varují před silným větrem. Na hřebenech Krkonoš může mít sílu orkánu

V Česku, na severu Moravy a ve Slezsku bude ve čtvrtek foukat silný vítr s nárazy o rychlosti 70 kilometrů za hodinu. Na hřebenu Krkonoš mohou poryvy větru dosáhnout rychlosti až 125 kilometrů, tedy síly orkánu. Meteorologové proto doporučují, aby návštěvníci hor ve čtvrtek omezili hřebenové túry. 

Výstraha meteorologů platí od čtvrteční desáté hodiny dopoledne až do půlnoci pro všechny kraje s výjimkou Zlínského a Jihomoravského.

Přes Česko bude ve čtvrtek přecházet frontální systém. Zpočátku mírný jihozápadní vítr bude přes den zesilovat a měnit se na západní až severozápadní. Zejména během odpoledne a večera bude přechodně foukat silný vítr s nárazy o rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

Na severu republiky mohou poryvy dosahovat i 90 kilometrů. „Na horách na severu očekáváme nárazy větru kolem 110 kilometrů v hodině, na hřebenech Krkonoš až 125 kilometrů v hodině,“ upozorňují meteorologové. Později večer bude vítr slábnout.

Auto může být neovladatelné

Turistům proto meteorologové nedoporučují horské túry, zejména do hřebenových partií. Lidé by si také měli zajistit okna a upevnit volně uložené předměty, jako jsou květináče nebo zahradní nábytek. Řidiči musí počítat s tím, že větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelné.