Aby Češi nezapomněli na tábor v Letech: Romský aktivista Růžička dostal ocenění

2 minuty
Růžička dostal ocenění za dlouholeté aktivity v Letech
Zdroj: ČT24

Romský aktivista Čeněk Růžička převzal od ministra kultury Daniela Hermana (KDU- ČSL) ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění). Medaili dostal za svoje aktivity týkající se tábora v Letech u Písku. Ministři se na konci srpna dohodli, že vepřín stojící na místě koncentračního tábora pro Romy odkoupí od majitele vláda.

Růžička je předsedou Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Podle Hermana to byl právě on, kdo se zasloužil, aby historie kolem tábora v Letech získala zájem veřejnosti. 

Ministr zmínil, že se spolu s Růžičkou znají více než dvacet let. Od něj se také v době svého působení v České biskupské konferenci a později na Ústavu pro studium totalitních režimů o historii tábora dozvěděl.

„Přišlo mi až absurdní, že by si společnost dovolila udržovat prasečák na místě, kde ta samá společnost týrala naše lidi. Proto tak bojuju,“ poznamenal Růžička. 

Je třeba, aby většinová společnost znala romskou kulturu, aby znala také osudy romských spoluobčanů. To může pomoci i k narovnání současného vztahu.
Daniel Herman

Herman ho označil za člověka, který reprezentuje skupinu „velice drsně zasaženou rasovou nenávistí“. Uvedl, že součástí kultury musí být i „kultura připomínání“, a to i těch kapitol historie, na které se nevzpomíná dobře. Růžička k tomu uvedl, že táborem v Letech prošla i jeho matka, on sám se ale o jeho existenci dozvěděl se zpožděním.

Tábor Lety začal fungovat v roce 1940 formálně jako kárný pracovní a určený byl pro osoby, které se – dobovým slovníkem – štítily práce. Romové tvořili necelých deset procent vězňů, dále šlo o tuláky nebo bezdomovce.

Změna nastala v roce 1942, kdy Lety změnily své určení na sběrný tábor (židovským ekvivalentem sběrného tábora byl na českém území Terezín). Od srpna 1942 se hovoří o táboře určeném pro „potírání cikánského zlořádu“. Dozor zde po celou dobu nevykonávali nacisté, ale dozorci z řad českého četnictva.

Do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne šest set romských vězňů. Do druhé světové války žilo na území dnešního Česka odhadem do deseti tisíc českých Romů; nacisté podle odhadů zavraždili devadesát procent jejich populace. 

Romský koncentrační tábor v Letech
Zdroj: ČTK

Na místě koncentračního tábora, kde byli za druhé světové války internováni Romové z protektorátu Čechy a Morava, stojí od 70. let minulého století vepřín. O jeho odkupu a zbourání se mluví již více než 20 let, k odstranění vepřína vyzval Česko i Evropský parlament.

Růžička podotkl, že na odkup vepřína a obnovení piety místa věří tak na 75 procent. Obává se, že by celý proces mohly zkomplikovat ještě podzimní volby a nedostatek politické vůle na straně nové vlády.

Tahleta vláda ještě uvolní peníze, omašličkuje je tou kauzou a já doufám, že to dopadne. Pokud by to tak nemělo skončit, tak bude obrovský problém a já budu muset bojovat dál… Zhatit by to mohla politická vůle příští vlády.
Čeněk Růžička
oceněný romský aktivista

Smlouvu se společností Agpi, které vepřín patří,  zbrzdila příprava státního rozpočtu na rok 2018, ze kterého peníze na odkup půjdou. Herman ale slíbil, že se vše podaří do voleb. Vláda by smlouvu měla podepsat kolem poloviny října. Následně materiál odtajní a zveřejní i cenu, za kterou vepřín odkoupí. 

Medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelům českého umění) uděluje ministerstvo kultury od roku 2000. Loni ji získal například bývalý dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 12 mminutami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 9 hhodinami

Vězni v hlavní roli West Side Story. Národní divadlo zařadilo záznam na program

Muzikál West Side Story nastudovaný vězni viděla i veřejnost. Záznam tento víkend uvedlo pražské Národní divadlo. Podle vězeňské služby podobné projekty usnadňují návrat na svobodu. Divadlo ve vězení není běžné, i proto ho národní scéna mimořádně na program zařadila.
před 9 hhodinami

„Věděla, pro co si jde.“ Projekt přibližuje osudy lidí popravených nacisty

Archiv bezpečnostních složek v pondělí spouští web věnovaný občanům Československa, které nacisté zavraždili na popravištích Třetí říše. Dosud nejrozsáhlejší takový projekt nejprve představí padesát biografií, další budou postupně přibývat.
před 10 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 10 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 15 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 16 hhodinami
Načítání...