Čeští politici si všímají výrazného zisku AfD

Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vesměs přivítali vítězství unie CDU/CSU. Pro mnohé je ale varovným signálem propad velkých stran a třetí místo Alternativy pro Německo (AfD). Šéf hnutí ANO Andrej Babiš tuto protiimigrační stranu dokonce označil za faktického vítěze voleb. Prezident Miloš Zeman Merkelové pogratuloval k opětovnému vítězství a popřál jí hodně štěstí v nelehkém jednání o nové koalici.

Předsedkyně AfD Frauke Petryová
Zdroj: Reuters

Parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU Angely Merkelové 33 procenty hlasů. Sociální demokracie (SPD), dosavadní koaliční partner, utrpěla velké ztráty a s 20,5 procenta skončila na druhém místě. Předseda strany Martin Schulz oznámil, že strana půjde do opozice. V novém Spolkovém sněmu bude třetí nejsilnější stranou protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) s 12,6 procenta hlasů. Po čtyřleté přestávce se do sněmu vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,7 procenta hlasů, následovaní Levicí (9,2 procenta) a Zelenými s 8,9 procenta hlasů.

Premiér Sobotka varoval před protievropskými postoji třetí AfD. „Pokud se někdo raduje z volebních zisků AfD, nevidí si na špičku nosu. Dnes štvou proti uprchlíkům a EU, zítra budou terčem Češi a Poláci,“ napsal premiér na svém twitterovém účtu.

Také předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek poblahopřál Merkelové a Seehoferovi k dalšímu jednoznačnému vítězství „sesterských CDU/CSU“. Popřál jim trpělivost při vyjednávání o nadcházející vládní koalici.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má vítězství současné kancléřky za dobrou zprávu pro Česko i Evropu. Němci podle jeho vyjádření dali přednost demokracii a humanismu před populismem a nesnášenlivostí.

Klaus jásá nad úspěchem AfD 

Třeba bývalý prezident Václav Klaus považuje úspěch AfD za úžasný. „Úžasným výsledkem je ztráta čtvrtiny hlasů merkelovské CDU, pětiny hlasů schulzovské SPD a naopak zisk 13 procent hlasů politickým a mediálním establishmentem démonizované AfD,“ uvedla bývalá hlava státu. Stranu, které je často vytýkán populismus a nacionalismus, v uplynulých měsících opakovaně osobně podpořil na předvolebních shromážděních.

Předseda ODS Petr Fiala považuje za významné, že řada německých voličů dala hlas stranám volajícím po reformě Evropské unie. „Část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice,“ napsal Fiala na Twitteru. Podle něj má ale Německo šanci pod taktovkou CDU/CSU „napravit chyby, které se staly“.

Babiš považuje AfD za vítěze 

„Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti,“ reagoval na výsledky voleb v Německu Andrej Babiš. Poukázal na oslabení konzervativců i na zřejmě nejhorší výsledek SPD. „U socialistů se ukazuje, že svou politikou neničí jen svou stranu, ale i Evropu,“ uvedl.

Komunisté považují výsledek německých voleb za známku toho, že v německé společnosti panuje velké rozčarování. „Očekávám tlak, který je vytvářen, to je, abychom za chyby německé politiky platili i my Česká republika,“ řekl České televizi předseda KSČM Vojtěch Filip.

Český tisk: Německo čeká velmi složitá vláda s výraznými kritiky

Německo čeká velmi složitá vláda, kterou po víkendových volbách mohou sestavit jen tři strany. Vláda dosavadní kancléřky Angely Merkelové bude pokračovat v jiném složení bez SPD, ale už ne bez výrazné kritiky. Píšou to dnes v komentářích Lidové noviny (LN) a Mladá fronta DNES (MfD). Podle komentátora serveru iHned.cz se Německo změnilo jen málo a facka, kterou Merkelová dostala, nebyla taková, aby jí z tváře vymazala úsměv.

Vládu v Německu mohou podle MfD sestavit jen tři strany, jejichž barvy jsou národními barvami Jamajky. Jde o „černou“ CDU/CSU, „žlutou“ FDP a Zelené. Většinový kabinet se však podle listu bude Merkelové sestavovat jen velmi těžce, přestože pro „Jamajku“ vytvořila v minulých letech několik důležitých předpokladů. K Zeleným má Merkelová blízko prouprchlickou politikou a odchodem od atomové energetiky v roce 2011. S FDP se shoduje v daleko více bodech. Největším problémem nové koalice tak mohou být podle MfD obrovské rozdíly programů liberálů a Zelených.

Merkelová a Schulz se střetli v povolební debatě
Zdroj: Reuters

Komentátor LN upozornil, že CDU sice vyhrála, ale s nejhorším výsledkem od roku 1949, stejně jako druhá SPD. Je to podle něj mimo jiné daň za experiment s otevřením hranic. „Ale především je to daň za velkou koalici, která vytěsnila kritiku a oponenturu na okraje. A čím víc nálepkovala kritiky jako populisty a extremisty, tím více u voličů posilovali,“ míní. Za poselství voleb považuje to, že vláda Merkelové bude pokračovat v jiném složení bez SPD, ale už ne bez výrazné kritiky.

Naproti tomu komentátor serveru iHned.cz hovoří o tom, že je to hlavně Merkelová, kdo se může po volbách radovat. „Ona bude dál vládnout, nikoli AfD, jichž se všichni bez výjimky štítí,“ uvedl. Zdánlivě nudnou kampaní prý sdělovala, že nabízí osvědčenou jistotu, prosperitu a stabilitu. „Nikdo, ani AfD, nenašel na tohle poselství recept tak účinný a jedovatý, aby CDU ztroskotala podobně jako SPD,“ podotýká. Německo se podle něj změnilo jen málo, a pokud Merkelová dostala facku, pak rozhodně nebyla taková, aby jí z tváře vymazala úsměv.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: Diskuze K. Schwarzenberga (TOP 09) a M. Bendy (ODS)