Letní mráz nad Českem: Ráno klesla teplota na mnoha místech pod bod mrazu

Meteorologové zaznamenali v úterý ráno mráz nejen v horských mrazových kotlinách, kde se teploty běžně dostávají pod nulu i během léta. Při jasné obloze mrzlo také v nižších polohách, tedy ve výšce pod 400 metrů nad mořem. Pod nulu klesla teplota například i na stanicích Doksany na Litoměřicku ve výšce 158 metrů nad mořem, Žatec ve výšce 210 metrů nad mořem nebo v Praze v Kbelích a v Libuši, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Video Zprávy v 10
video

Předpověď počasí: Ráno klesly teploty na mnoha místech pod bod mrazu

Mrzlo i na některých stanicích ve středních a vyšších polohách v Krušných horách, na Šumavě nebo v Krkonoších. Pod bod mrazu klesla teplota například v Šindelové, Rolavě, Jizerce, Smědavě, Rokytské slati, Horské Kvildě či Luční boudě.

Do počátku tohoto týdne se přízemní mráz podle meteorologů vyskytoval jen výjimečně, a to především na stanicích v horských oblastech. „V průběhu dvou předchozích nocí došlo v přechodném nevýrazném výběžku vysokého tlaku vzduchu k ubývání oblačnosti až do vyjasnění. Při současném slabém větru díky tomu výrazně vzrostl počet stanic s výskytem přízemního mrazu,“ uvedli.

Přizemní mrazy se opět čekají na Karlovarsku či Plzeňsku

Na následující dny slibuje předpověď počasí podle ČHMÚ na části území České republiky opět obdobně příhodné podmínky. „Přičemž platí pravidlo, čím více na západ, tím větší pravděpodobnost nočního protrhání oblačnosti respektive vyjasnění a slabšího větru,“ podotkli meteorologové. Stejně jako v předchozích dnech očekávají přízemní mrazy především na Karlovarsku a Plzeňsku.

Zatímco klimatologické léto skončilo poslední srpnový den, astronomické léto trvá až do pátku. „A proto se dnešní mráz do jisté míry ještě dá nazvat letním mrazem,“ dodal Pavel Jůza z ČHMÚ.