
UDÁLOSTI: Policie podle nových informací obvinila reklamní Agenturu Hera
Podnikatel Jan Kočka a jeho firma Prostor, které policie obvinila v červnu, byli podle zjištění detektivů součástí sítě, po které putovaly fiktivní faktury a proplácely se neexistující reklamní služby, aby se nakonec peníze vrátily zpět v hotovosti.
Detektivové tvrdí, že Kočka nechával zaúčtovat faktury za fiktivní reklamní činnost. „I když věděl, že výše uvedená reklamní činnost je pouze fiktivní, přebíral následně zpět část finančních prostředků v hotovosti od blíže neurčené osoby,“ píšou vyšetřovatelé v dokumentu, s nímž se ČT seznámila.
Kočku i jeho firmu stíhají policisté za to, že podle nich takto zkrátil daň celkem o čtrnáct milionů korun. Sám odmítá, že by něco takového dělal. „S obviněním nesouhlasím, podal jsem stížnost. Dál se k tomu nemohu vyjadřovat,“ řekl již dříve České televizi Jan Kočka.
Stíhání dopadlo i na Agenturu Hera
Jde však jen o jednu část celého systému. Další její částí byla podle Národní centrály proti organizovanému zločinu reklamní Agentura Hera, která v minulosti zastupovala známé umělce a sportovce a spolupracovala také s pražským magistrátem či některými městskými částmi.
Samotná agentura je obviněna jako právnická osoba a jako fyzické osoby stíhá policie i její představitele. Vyšetřovatelé vyčíslili, že agentura zkrátila daň o desítky milionů korun.
I lidé z Agentury Hera ale odmítají, že by dělali něco nezákonného. „Můj klient Matouš Rajmont vinu popírá. Obvinění je tvořeno domněnkami, které nemají oporu v provedených důkazech. Klient reklamní činnost provozoval řádně,“ řekla advokátka jednoho z obviněných zástupců reklamní agentury Karolína Zelenková. Sám její klient nechtěl případ komentovat.
Firmy podnikající a firmy na krytí fiktivních obchodů
Policisté se domnívají, že rozkryli celý řetězec společností a lidí, kteří byli do krácení daní a následného praní špinavých peněz zapojeni. V celém systému podle nich fungovaly tři skupiny.
První, mezi nimiž je i Kočkova firma Prostor a Agentura Hera, byly firmy, které reálně podnikaly.
Další společnosti pak podle policie sloužily k tomu, aby kryly fiktivní obchody s neexistujícími reklamními službami, čímž si údajně první skupina firem neoprávněně zvyšovala náklady. Mezi firmami se pak podle vyšetřovatelů přeposílaly peníze, které na konci řetězce vybírali v hotovosti nastrčení lidé.
Ti, kdo peníze vybírali, jsou rovněž mezi obviněnými. Jeden z nich vyšetřovatelům řekl, že si práci našel z letáku. Jeho úkolem prý bylo vybírat hotovost, za což měl dostat několik tisíc korun. Další z obviněných popsal, že vybrané peníze předával podle instrukcí, které mu chodily v SMS zprávách. ČT však muž sdělil, že se nechce k případu vyjadřovat.
Detektivové kvůli kauze zajistili majetek za zhruba 110 milionů korun. „Jednalo se o nemovitosti, šperky, peníze jak v hotovosti, tak na účtech a luxusní motorová vozidla včetně veteránů,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Celkově stíhá policie 24 osob, které podle ní připravily stát o stovky milionů korun. „Jde o trestný čin krácení daně poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Podle našich závěrů byla škoda vyčíslena na cca 415 milionů korun,“ upřesnil Ibehej.