Volby se blíží. ČT znovu připravuje 14 debat a jednu Superdebatu

S blížícími se volbami odvysílá Česká televize od půlky září sérii předvolebních debat. Zúčastní se jich představitelé subjektů vybraných na základě průzkumů jejich volebního potenciálu. Čtrnáct tematických debat budou moderovat Daniela Písařovicová a Jakub Železný. Ve čtvrtek 19. října uzavře celý seriál Superdebata předsedů politických stran či celostátních lídrů.

Daniela Písařovicová a Jakub Železný
Zdroj: ČT24

Každý, kdo chce slyšet názory a stanoviska politiků před blížícími se volbami, si může rezervovat pondělní, středeční a páteční večery od 15. září do 16. října. Stodvacetiminutové diskuse budou na programu ČT24 vysílány vždy od 20:00 hodin.

Podle ředitele zpravodajství ČT Zdeňka Šámala si kandidáta do debaty určí stranické centrály, takže případnou nepřítomnost krajského lídra může vyřešit účast pověřeného zástupce. Každý politik ale může vystoupit jen v jedné debatě, kromě Superdebaty.

„Zaměříme se na specifické problémy, jako je bezpečnost, doprava, zaměstnanost, školství, zdravotnictví, demokracie či kultura. K výběru témat předvolebních debat jsme si zadali samostatný průzkum,“ zdůrazňuje ředitel zpravodajství.

Klíčem k účasti bude volební potenciál

Představitelé politických stran a hnutí budou pozváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracují agentury Median a Kantar TNS CZ. Klíčem k účasti hostů v předvolebních debatách je jejich pořadí v rámci výzkumu celostátního volebního potenciálu.

„Výzkum celostátního volebního potenciálu ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla získat, pokud by se k ní přiklonili všichni, kteří její volbu reálně zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb. Hledisko volebního potenciálu tak na rozdíl od volebního modelu popisuje realisticky volební situaci nestálých voličů, kteří ještě nejsou rozhodnuti pro konkrétní stranu,“ říká vedoucí výzkumu a analýz České televize Renata Týmová.

Prostor na ČT24 dostanou i ostatní

Prostor ale dostanou i představitelé kandidátek, které se nenominují do večerních debat ČT24, a to v pořadu Politické spektrum. Pořad Události, komentáře pak navíc ještě každý všední den nabídne rozhovor s celostátním lídrem. 

  • Volební spoty, které Česká televize vysílá na základě zákona č. 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky, budou moci jednotlivé strany předávat na nosiči XD Cam nebo Flash disk ve struktuře a technických parametrech dle platných Všeobecných technických podmínek pro pořady dodávané a vyráběné v České televizi. Spoty budou přijímány pouze v délce 30s nebo 60s, přičemž všechny strany dostanou celkově stejný vysílací prostor (tedy dodavatel 60s klipu bude mít poloviční počet odvysílaných klipů). Podrobné technické specifikace pro výrobu spotů včetně pravidel pro předání spotů České televizi budou zveřejněny na internetu ČT.