Stříleli do vzduchu a děsili lidi. Konvička ani nikdo další potrestán nebude, píše Právo

Protiislámský aktivista Martin Konvička ani nikdo z dalších lidí, kteří loni v srpnu způsobili paniku a zmatek na rušném Staroměstském náměstí v Praze, nebudou za organizaci této akce potrestáni. Nejprve se událostí zabývala policie a šetřila ji pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy nebo výtržnictví. Případ předala do přestupkového řízení pražskému magistrátu a nyní je zřejmé, že ani úředníci nečiní nikoho z organizátorů a účastníků zodpovědnými. Informovalo o tom Právo.

Odpoledne 21. srpna přijel Martin Konvička na náměstí ve vojenském džípu s lidmi převlečenými za bojovníky Islámského státu. Vykřikovali hesla jako „Alláhu akbar“ a z maket samopalů stříleli do vzduchu slepými náboji.

Jeden z restauratérů tehdy zveřejnil video ze své provozovny, kde je vidět, jak přes ni turisté v panice prchají, přičemž padají přes židle a rozbíjejí nádobí. „Úředník magistrátu spolu s policií pak akci oznámenou jako divadelní představení předčasně ukončil,“ připomíná Právo.

Jediným pokáraným je řidič

Jejich jednání prověřovala policie i úředníci. Nyní je jasné, že věc pro ně skončí bez trestu. Jediným pokáraným je řidič Konvičkova auta, které vjelo bez povolení na pěší zónu a zůstalo stát na místě mimo vyhrazené parkoviště. Úředníci pražského magistrátu mu koncem dubna udělili pokutu. Deníku Právo to v těchto dnech potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Mluvčí upřesnil, že se samotným Konvičkou se žádné řízení nevedlo, protože neřídil. Záležitost je tak pro magistrát vyřízená, stejně jako pro pražskou policii, na kterou se obrátilo několik lidí, kteří si stěžovali na to, že při akci utrpěli šok.

Věc nejprve prověřovala pražská policie pro podezření z šíření poplašné zprávy. Později možný trestný čin překvalifikovala na výtržnictví. „Nepodařilo se prokázat, že by se některý z účastníků dopustil trestného činu,“ oznámil pak v únoru 2017 mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Nikdo nebyl pohoršen, uvedla mluvčí

Policisté případ předali do přestupkového řízení na Městský úřad Prahy 1. Tamní mluvčí Veronika Blažková Právu řekla, že policie jim předala oznámení na šest lidí. Ve dvou případech šlo o dopravní přestupky a ty pak dál vyřizoval magistrát. Úředníci z Prahy 1 řešili zbývající možné „přestupky proti veřejnému pořádku spočívající ve vzbuzení veřejného pohoršení, případně přestupek na úseku zbraní a střel spočívající ve střelbě“.

Obě řízení nakonec v březnu bez potrestání odložili. Veronika Blažková to vysvětlila tak, že vyslechnutí svědci sice uvedli, že na místě vznikla panika a měli strach. Nikdo z nich ale neuvedl, že byl výstupem přímo pohoršen.

„Tudíž nelze jednání posoudit jako přestupek ,vzbuzení veřejného pohoršení‘. Je třeba zdůraznit, že ustálená judikatura se opakovaně vyjadřuje, že svoboda projevu se musí vztahovat i na shromáždění, která mohou urážet, šokovat či rozhořčovat,“ dodala. Také použitím zbraní se pořadatelé podle ní ničeho nedopustili, protože vše předem konzultovali s policií i magistrátem a těsně před akcí jim policie všechny zbraně zkontrolovala.

„V té souvislosti nelze účastníkům shromáždění přisuzovat ani zavinění přestupku z nedbalosti, neboť jednali v dobré víře s vědomím přítomných dozorujících orgánů shromáždění,“ cituje mluvčí deník Právo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 4 hhodinami

Policisté pomáhají s doprovodem aut v akutních situacích

V posledních týdnech se na policejní hlídky v terénu obrátilo několik řidičů, kteří potřebovali zkrátit dojezdový čas do nemocnic. Mnohdy jde o rodiče, kteří vezou své děti v akutních stavech. Jen ve čtvrtek takto policisté provázeli kolonami dvě ženy, které začaly rodit. Policisté doporučují, aby se lidé primárně obraceli na záchrannou službu, která může poskytnout rady i po telefonu. V případě, kdy je řidič již na cestě a jedná se o akutní případ, je ale policie ochotná pomoci, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.
před 5 hhodinami

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
před 6 hhodinami

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 12 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 16 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 19 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 20 hhodinami
Načítání...