Vražda mafiánského bosse Běly u soudu: Klíčoví svědkové změnili výpověď

Soud končí dokazovaní v kauze vraždy někdejšího šéfa podsvětí Antonína Běly. Obžaloba má ovšem problém s některými klíčovými svědky, kteří původně z vraždy usvědčovali Bělova bývalého bodyguarda Pavla Šrytra. Jenže před soudem změnili výpověď. Proces by mohl skončit během jednoho měsíce, soudu ještě zbývá vyslechnout několik svědků a přečíst řadu listinných důkazů.

Video Události
video

Pavel Šrytr patří mezi nejstřeženější vězně

Pavel Šrytr byl dříve členem policejní jednotky rychlého nasazení, poté dělal Antonínu Bělovi osobního strážce. Dnes patří mezi nejstřeženější vězně.

Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Kromě Šrytra obžalobě čelí ještě Ján Kaco. Hrozí jim až 15 let vězení nebo výjimečný trest. Oba ale vinu odmítají - jsou přesvědčeni o tom, že za vraždou stáli Bělovi příbuzní či jeho nejbližší okolí.

Policejní verzi navíc u soudu nepodpořili někteří klíčoví svědci. Jde zejména o Bělovu bývalou hospodyni, která byla v době střelby na místě činu. Původně vypověděla, že Šrytra poznala. Před soudem ale řekla, že ji policie zmanipulovala. Před výslechem ji měla dovést k synovi zavražděného. „Tam jsem asi zřejmě jakoby náhodou potkala na chodbě s panem Bělou a nechali mě s ním mluvit. On mě taky přesvědčoval, že to byl stoprocentně pan Šrytr,“ tvrdí svědkyně.

O policejním nátlaku mluvil také další svědek, který měl Šrytra na místo vraždy dovést. S novináři mluvit nechtěl. 

Zavražděný Antonín Běla (vpravo)
Zdroj: ČT24

Naopak proti Šrytrovi před soudem svědčil jeho bývalý kolega ze zásahové jednotky. „Sám Šrytr se mi svěřil, že on pana Bělu střelil jednou ranou do hlavy,“ uvedl Miloš Paprocký. Jiní bývalí kolegové ze zásahové jednotky naopak chodí Šrytra k soudu povzbudit.

Média spekulovala o Mrázkově podílu 

Vraždu Běly, od které letos v dubnu uplynulo 21 let, provedlo maskované komando o nejméně pěti lidech, když v noci vniklo do jeho domu.

Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

V médiích se krátce po vraždě Běly objevovaly informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později.

Případ už byl málem promlčený 

Policie případ objasnila před rokem, kdy zbývalo jen několik týdnů do jeho promlčení. Šrytr s Kacem byli zadrženi na základě nových svědeckých výpovědí, které detektivové získali.

Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Tým proto vyslýchal Šrytra také kvůli vraždě Mrázka.

Tým Tempus si za své krátké působení může připsat několik úspěchů. K soudu už dostal čtyři nevyřešené letité kauzy, ačkoliv ne vždy se podařilo zadrženým vinu prokázat. Jednoho obžalovaného zadrželi dokonce měsíc před promlčením případu. Šlo o Jiřího Večeře, kterého policie obvinila z několika vražd v 90. letech.