V kauze úniku informací chtějí žalobci poslat do vazby dalšího z obviněných

V kauze úniku informací z policejních databází a trestních řízení navrhují státní zástupci poslat do vazby osmého z osmnácti obviněných. Podle státního zástupce Petra Šeredy už více obviněných v případu do vazby nepoputuje.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Peter Endig

„Soudce si chce věc nastudovat a dle posledních informací by měl o vazbě rozhodovat v úterý,“ uvedla mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková. Osmého člověka, u něhož navrhují státní zástupci vazbu, se podařilo zadržet v sobotu, protože předtím pobýval v zahraničí. Celkem je v případu, který se týká bývalých elitních policistů a podnikatelů, obviněno 18 lidí.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy: Návrh na vazbu osmého obviněného míří na brněnský soud

U všech lidí, kteří skončili ve vazbě, žalobci navrhovali koluzní důvod vazby. Hrozilo tedy podle nich nebezpečí, že by dotyční mohli mařit objasnění trestní věci či ovlivňovat svědky, případně spoluobviněné.

Namočení jsou elitní policisté i sponzor ANO

Mezi obviněnými figuruje například bývalý policista Michal Ratajský, který do srpna 2009 působil u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a v současnosti je společníkem v bezpečnostní agentuře CS Solution Group. Dalším obviněným, který kdysi působil v řadách ÚOOZ, je policista Jakub Patloka, jenž měl být Ratajského pravou rukou.

Kromě nich policie obvinila také někdejšího příslušníka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslava Palána, majitele investiční skupiny DRFG s významnými vazbami na hnutí ANO Davida Rusňáka a iráckého podnikatele Samana El-Talabaniho, jenž se měl nezákonného předávání informací účastnit.

Podnikatel měl získávat informace od bývalých detektivů

Údajná trestná činnost měla probíhat minimálně od dubna 2009. Expolicista Ratajský, coby hlavní obviněný, ve své společnosti na zakázku nabízel servis přístupu k policejním databázím a lustracím. Ratajský údajně získával informace ze spisů, o plánovaných prohlídkách bytových a nebytových prostor, o nařízených odposleších a úkonech trestního řízení.

Od CS Solution Group si měl za získávání informací platit podnikatel Rusňák, a chránit tak i své spřátelené podnikatele. Mluvčí DRFG Jan Sedláček potvrdil, že Rusňák v pátek vypovídal na policii. 

Rusňák byl členem hnutí ANO, jeho manželka Petra zasedá za hnutí v brněnské městské radě a jeho tchýně je Alena Schillerová, náměstkyně odstupujícího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, kterou před nedávnem odmítl premiér Bohuslav Sobotka posadit na Babišovo místo. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš spojování Rusňákova případu s nominací Schillerové odmítl, obviněný podnikatel už ukončil své členství v hnutí.