Varovné SMS, kampaně i školení. Stát už má plán, jak chránit snadné cíle před teroristy

Místa s vysokou koncentrací lidí budou více chráněna před teroristickými útoky. Vyplývá to z koncepce, kterou schválila vláda. Do roku 2020 počítá například s informační kampaní a vzdělávacími kurzy a rozesíláním varování prostřednictvím elektronických komunikací. Podle koncepce je třeba se věnovat preventivním opatřením, přestože se zatím teroristické útoky Česku vyhýbají.

Video Události
video

Události: Už žádná střelba v restauraci. Ministerstvo chce zabezpečit měkké cíle

„Stát a společnost se musí připravovat na potenciální teroristický útok. Důvodem je aktuální tendence teroristů útočit právě na tyto snad dostupné cíle,“ stojí v materiálu ministerstva vnitra.

Jako snadné, tzv. měkké cíle označuje ministerstvo vnitra místa, kde se pohybuje hodně lidí, jsou snadno dostupná a přesto nejsou trvale chráněna. Jde například o obchodní, kulturní a sportovní centra, nemocnice, kluby, školy, turistické památky, hotely, dopravní prostředky nebo kostely.

Video Studio ČT24
video

Hlavní je jednoduše informovat, myslí si o ochraně měkkých cílů expert

Hlavní je jednoduše informovat, myslí si o ochraně měkkých cílů expert

Události, komentáře: Česko proti terorismu

Za útoky na měkké cíle považuje ministerstvo například střelbu v restauraci v Uherském Brodu nebo útok ve žďárské škole, při kterém zemřel šestnáctiletý student.

Provozovatelé měkkých cílů by mohli peníze na zabezpečení žádat od státu formou dotací. Z nich by mohli zaplatit například studii, jak svůj objekt zabezpečit.

Největší přínos bude mít informovanost. Lidé by měli mít k dispozici jednoduché kroky, jak postupovat v krizi.  Informovanost je dnes nízká, protože jsme si mysleli, že nám nic nehrozí. Dnes si uvědomujeme, že něco hrozí, ale nevíme, jak se k tomu postavit.

Stanislav Kazbunda

Policejní akademie ČR

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda tak pokračuje v posilování bezpečnosti před novými hrozbami. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) doplnil, že koncepce bude průběžně upravována a bude sloužit ke sladění bezpečnostních kroků, které podnikají ministerstva a kraje. Například ministerstvo školství má dotační program pro podporu ochrany škol, ministerstvo kultury nikoli. Také mezi jednotlivými kraji jsou rozdíly, dodal.

„Zatím si to každý řešil sám na. Teď tomu chceme dát určitý punc plánování,“ řekl ministr vnitra.

Koncepce chce vytvořit fungující národní systém ochrany měkkých cílů, díky kterému bude možné rychle reagovat na hrozby útoků. Cílem je také dosáhnout stavu, kdy bude podstatná část těchto cílů schopna zareagovat na útok tak, že případné škody budou nižší, než kdyby je útok zastihl nepřipravené.

Cílem koncepce je i vytvořit informační kampaň pro veřejnost. Dalším bodem je včasné rozesílání varovných informací. „Z předchozích útoků ve světě je zřejmé, že po jednom útoku následoval buď synchronizovaně nebo s mírným časovým zpožděním ve stejné lokalitě útok další,“ uvádí koncepce. V tomto případě hovořil Chovanec o SMS zprávách a použití sociálních sítí.

Video Studio ČT24
video

Brífink po jednání vlády

Podle dokumentu by měl také vzniknout poradní sbor, který bude spadat pod ministerstvo vnitra. Spolupracovat by v něm měli zástupci ministerstev, samospráv a subjektů sdružujících například pořadatele velkých kulturních akcí. Plány dál počítají s tím, že vznikne série vzdělávacích kurzů a veřejných materiálů k ochraně měkkých cílů.

Vzdělávání by se mělo týkat zástupců bezpečnostních složek, kteří budou v přímém kontaktu s provozovateli či organizátory akcí a budou jim poskytovat pomoc. Zdarma by se měli ke vzdělání dostat i zájemci, kteří o kurzy projeví zájem.