GIBS: Policie při zásahu při návštěvě čínského prezidenta trestný čin nespáchala

Policie při loňských bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze nespáchala trestný čin. Vyplývá to ze zhruba roční prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterou tento týden ukončili žalobci. 

Protestní akce proti nekritickému sbližování ČR a Číny
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Čínský prezident byl na návštěvě v Česku loni od 28. do 30. března. V metropoli se několikrát střetli jeho příznivci a odpůrci. Přijatá bezpečnostní opatření rozdělila společnost, policie se stala terčem kritiky například kvůli příkazům k sundávání tibetských vlajek. Práci policie hájila vláda nebo prezident Miloš Zeman, kritizovali ji naopak aktivisté a pravicová opozice.

Na policejních manévrech bylo nezvyklé i to, že se do sporů vložilo pražské vrchní státní zastupitelství, které nechalo postupy policie prověřit. Prověrka měla podle žalobců zjistit, zda policie neporušila zákon nebo právo na svobodné a nenásilné vyjadřování osobního názoru lidí.

Video Si Ťin-pching v Praze: Vlajky, potyčky, kontroly
video

Si Ťin-pching v Praze: Vlajky, potyčky, kontroly

Žalobci prověrku nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti tehdy vedla. „Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie ČR mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv,“ uvedl před rokem v prohlášení náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.

GIBS podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové prověřování ukončila s tím výsledkem, že nebylo zjištěno, že by byl spáchán trestný čin. „Státní zástupce tento týden toto rozhodnutí akceptoval,“ řekla Zenklová.

Své interní vyšetřování krátce po ukončení bezpečnostních opatření udělala také policie. Uznala, že chybovala při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky, a omluvila se. Dva policisté kvůli tomu čelili kárnému řízení. Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi aktivisty nebo sundávání tibetských vlajek, interní šetření policie neodhalilo.