GIBS: Policie při zásahu při návštěvě čínského prezidenta trestný čin nespáchala

Policie při loňských bezpečnostních opatřeních během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze nespáchala trestný čin. Vyplývá to ze zhruba roční prověrky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), kterou tento týden ukončili žalobci.

Čínský prezident byl na návštěvě v Česku loni od 28. do 30. března. V metropoli se několikrát střetli jeho příznivci a odpůrci. Přijatá bezpečnostní opatření rozdělila společnost, policie se stala terčem kritiky například kvůli příkazům k sundávání tibetských vlajek. Práci policie hájila vláda nebo prezident Miloš Zeman, kritizovali ji naopak aktivisté a pravicová opozice.

Na policejních manévrech bylo nezvyklé i to, že se do sporů vložilo pražské vrchní státní zastupitelství, které nechalo postupy policie prověřit. Prověrka měla podle žalobců zjistit, zda policie neporušila zákon nebo právo na svobodné a nenásilné vyjadřování osobního názoru lidí.

4 minuty
Si Ťin-pching v Praze: Vlajky, potyčky, kontroly
Zdroj: ČT24

Žalobci prověrku nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti tehdy vedla. „Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie ČR mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv,“ uvedl před rokem v prohlášení náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.

GIBS podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové prověřování ukončila s tím výsledkem, že nebylo zjištěno, že by byl spáchán trestný čin. „Státní zástupce tento týden toto rozhodnutí akceptoval,“ řekla Zenklová.

Své interní vyšetřování krátce po ukončení bezpečnostních opatření udělala také policie. Uznala, že chybovala při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky, a omluvila se. Dva policisté kvůli tomu čelili kárnému řízení. Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi aktivisty nebo sundávání tibetských vlajek, interní šetření policie neodhalilo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 2 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 3 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 12 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 12 hhodinami

Výpadek proudu způsobil rozsáhlé škody průmyslovým podnikům i restauracím

Podle Hospodářské komory evidují firmy po pátečním výpadku elektrického proudu ztráty v řádu minimálně stovek milionů korun. Nejvíc k tomu přispěly velké průmyslové provozy. Situace se ale dotkla i obchodů a restaurací.
před 13 hhodinami

Dny lidí dobré vůle završila národní pouť na Velehradě

Dvoudenní Dny lidí dobré vůle v sobotu zakončila poutní mše před bazilikou na Velehradě. Sobotní národní pouť i páteční program jednoho z nejvýznamnějších církevních svátků v zemi přilákaly na padesát tisíc lidí z Česka i zahraničí.
před 19 hhodinami
Načítání...