
Pátrání po jméně oběti z Lidic
Němci stříleli lidické muže po několika skupinách na přímý rozkaz Adolfa Hitlera. Nacisté tak vykonali symbolickou pomstu za atentát. „Proto také poslali do Lidic popravčí četu z Halle an der Salle, z rodiště Heydricha – jako oko za oko, zub za zub,“ dodává badatelka a publicistka Jarmila Doležalová.
„Podle všeho neodešel ten den z Lidic živý. Otázkou je, jestli byl popraven, a nebo je to ten muž, kterých spáchal sebevraždu – nebo se o ni pokusil,“ doplňuje Doležalová, která chce po skoro pětasedmdesáti letech neznámého vypátrat.
O Lidice se zajímá už dlouho. Její matka totiž pochází z Ležáků, které nacisté vyhladili stejně jako Lidice. „Byla bych ráda, kdyby se ozval ten, v jehož rodině se třeba říkalo – ten náš syn, známý mohl zemřít v Lidicích,“ říká Doležalová.
Kromě zastřelených mužů zahynulo v koncentračních táborech šedesát žen a 88 dětí. Lidické ženy většinou skončily v Ravensbrücku. Začátkem června se v Lidicích uskuteční velké setkání těch, které přežily. „Budou to nejenom lidické ženy, ale přijedou ženy z celé Evropy, budou tady Ukrajinky, Rusky, Španělky a Italky,“ dodává Havlůjová.
Válku přežilo 146 lidických žen a v německých rodinách se podařilo najít sedmnáct dětí , právě pro ně byly na přelomu čtyřicátých a padesátých let postaveny nové Lidice.