V Lidicích se nahlásil den před masakrem. Je jedinou mužskou obětí, jejíž jméno zůstává neznámé

Pětasedmdesát let od vyhlazení Lidic známe jména všech mužů, které tehdy nacisté popravili. Až na jednoho.  Z vesnice zřejmě nepocházel a přijel do ní až těsně před tragédií. Nacisté Lidice srovnali se zemí v červnu 1942 jako pomstu za atentát na Reinharda Heydricha. Muže popravili a ženy poslali do koncentračních táborů, stejně jako většinu dětí. 

Video Události
video

Pátrání po jméně oběti z Lidic

Němci stříleli lidické muže po několika skupinách na přímý rozkaz Adolfa Hitlera. Nacisté tak vykonali symbolickou pomstu za atentát. „Proto také poslali do Lidic popravčí četu z Halle an der Salle, z rodiště Heydricha – jako oko za oko, zub za zub,“ dodává badatelka a publicistka Jarmila Doležalová.

Před popravčí četu šli všichni muži starší patnácti let. Jeden ale nebyl z Lidic. „Informace jsou takové, že to byl neznámý zemědělský dělník, který se bohužel den před tragédií do obce nahlásil, což byla povinnost,“ vysvětluje historička Gabriela Havlůjová.

„Podle všeho neodešel ten den z Lidic živý. Otázkou je, jestli byl popraven, a nebo je to ten muž, kterých spáchal sebevraždu – nebo se o ni pokusil,“ doplňuje Doležalová, která chce po skoro pětasedmdesáti letech neznámého vypátrat.

O Lidice se zajímá už dlouho. Její matka totiž pochází z Ležáků, které nacisté vyhladili stejně jako Lidice. „Byla bych ráda, kdyby se ozval ten, v jehož rodině se třeba říkalo – ten náš syn, známý mohl zemřít v Lidicích,“ říká Doležalová.  

Památník věnovaný lidickým dětem
Zdroj: ČTK
Autor: Peter Kneffel

Kromě zastřelených mužů zahynulo v koncentračních táborech šedesát žen a 88 dětí. Lidické ženy většinou skončily v Ravensbrücku. Začátkem června se v Lidicích uskuteční velké setkání těch, které přežily. „Budou to nejenom lidické ženy, ale přijedou ženy z celé Evropy, budou tady Ukrajinky, Rusky, Španělky a Italky,“ dodává Havlůjová. 

Válku přežilo 146 lidických žen a v německých rodinách se podařilo najít sedmnáct dětí , právě pro ně byly na přelomu čtyřicátých a padesátých let postaveny nové Lidice.