Soudkyně dala Ztohoven za výměnu standarty podmínky. Byť sama s rozsudkem nesouhlasí

Obvodní soud udělil členům skupiny Ztohoven za výměnu prezidentské standarty podmíněné tresty. Trojice vyvěsila na stožár místo standarty obří červené trenýrky. Musí také zaplatit za poškození střechy a standarty, což je zhruba 60 tisíc korun. Středeční verdikt není pravomocný. Obvodní soud už případ jednou řešil, loni členy skupiny částečně osvobodil, odvolací soud ale verdikt zrušil.

Video Události
video

Za výměnu prezidentské standarty padly podmíněné tresty

Členové umělecké skupiny chtěli výměnou standarty za trenýrky protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem. 

Žalobci je vinili z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru prý způsobili škodu 55 tisíc korun, za standartu stát požadoval 33 tisíc. Pro Filipa Crháka a Matěje Hájka proto navrhovala žalobkyně Zuzana Beňová podmínky v délce šest až osm měsíců se zkušební dobou na rok a půl. 

Davidu Honsovi měl podle ní soud uložit delší zkušební dobu kvůli jeho předchozím prohřeškům. Obvodní soud nakonec uložil zmíněné trojici šestiměsíční podmínku s ročním odkladem. Původně jim hrozilo až tříleté vězení.

Soudkyně Šárka Šantorová uvedla, že byla vázána rozhodnutím odvolacího soudu. „Svůj právní názor jsem vyslovila ve svém prvním rozhodnutí.“ Odvolací senát jí prý prakticky nedal možnost výběru a „nařídil jí obžalované uznat vinnými“.

Zástupce Hradu žádal přes 300 tisíc za nemajetkovou újmu 

Členové skupiny Ztohoven také musí zaplatit 55 tisíc korun za poškozenou střechu a lanko, škodu za standartu ale soud snížil na 8400 korun. Na takovou částku ji totiž ve středu ocenil znalec.  

Zástupce Hradu Marek Nespala přitom požadoval více než 300 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. Podle něj šlo o „hanebný zásah, kterým došlo k narušení práv České republiky“.  S tímto nárokem ho ale soudkyně odkázala na civilní řízení.

Členové skupiny Ztohoven u soudu
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Umělci už dříve uvedli, že jsou připraveni škodu zaplatit, nesouhlasí ale s výší uvedenou ve spise. Trojice přiznala, že standartu za trenýrky vyměnila a že při tom přestřihli lanko na stožáru standarty. Hájili se tím, že mají právo na svobodný projev.

Podle obhájce umělců Pokorného čin vůbec neměl řešit trestní soud. „Jednání obžalovaných bylo svým způsobem ojedinělé, důvody této ojedinělosti jsem tu několikrát připomínal – byl to způsob, jakým je vykonáván úřad prezidenta republiky,“ uvedl během soudního jednání. Rozsudek pak komentoval s tím, že je věcně nesprávný. Soudkyně ale podle něj neměla možnost rozhodnout jinak.

Znalec ocenil standartu na 8400 korun 

Obvodní soud je loni částečně osvobodil a kvůli přestřiženému lanku chtěl případ předat do přestupkového řízení. Odvolací soud však rozhodnutí zrušil s tím, že právo na svobodu slova není možné řadit nad právo na majetek. Také nařídil, aby soud zadal zpracování znaleckého posudku kvůli ceně prezidentské standarty.

Znalec Karel Novák, který měl časovou hodnotu standarty určit, ve středu před soudem uvedl, že průměrná životnost standarty je kolem tří let. Záleží ale na podmínkách, kterým je vystavena. Odstraněnou standartu ocenil znalec na 8400 korun, což je 75 % pořizovací ceny.

Video Zprávy v 16
video

Soud uložil za výměnu prezidentské standarty podmíněné tresty

Podle státní zástupkyně Zuzany Beňové ale závěry znalce na požadované výši škody nic nemění. „Pokud jde o výši škody, ta je jednoznačně určena v trestním zákoníku – stanovuje se jako cena, za kterou se věc prodává,“ řekla žalobkyně. Stát za standartu požadoval 33 tisíc.

Členové skupiny se jednání u obvodního soudu neúčastnili. Verdikt ale okomentovali na Facebooku: „Pro nás kauza trenky skončila bez ohledu na závěrečné rozhodnutí soudu – to nekonec není podstatné. Ať bude trest jakýkoliv, je už teď jasné, že se mine účinkem a stane se jen prázdnou trapnou tečkou za pokusem státní moci vyrovnat se s kritikou základů, na kterých stojí.“