Podle průzkumu by volby vyhrálo ANO, poslanecká křesla by získala i Okamurova SPD

Volby do Poslanecké sněmovny by v současnosti vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů, tedy s desetiprocentním náskokem před druhou sociální demokracií. Aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) předpokládá, že do sněmovny by se dostali také komunisté, občanští demokraté a lidovci. Pětiprocentní hranici by těsně překročila i TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Sociální demokraté by podle CVVM získali 22 procent hlasů, KSČM 12 procent a ODS 8,5 procenta. Volební zisk pro KDU-ČSL by činil 6,5 procenta, o procento méně by dostala TOP 09 a SPD rovných pět procent hlasů. Pro piráty a zelené by hlasovalo shodně 1,5 procenta voličů.

Starostům a nezávislým (STAN), kteří podle dosavadní dohody budou v říjnu společně kandidovat s lidovci, přisoudil volební model procento hlasů, stejně jako hnutí Úsvit-Národní koalice.

Výsledky průzkumu CVVM v březnu 2017
Zdroj: CVVM

Oproti únoru si ANO v průzkumu polepšilo o procento, ČSSD o dvě procenta a KSČM o procento a půl. Naopak ODS, KDU-ČSL i TOP 09 oproti minulému měsíci oslabily, nejvíce lidovci o 2,5 procenta. Zatímco minulý model CVVM přisuzoval SPD tři procenta, nynější mu dává šanci na poslanecká křesla.

K volbám by podle CVVM přišlo 59 procent občanů 

I další agentury pro výzkum veřejného mínění favorizují jako vítěze voleb ANO před ČSSD, liší se ale v odhadovaném rozdílu mezi oběma nejsilnějšími stranami. Kolem pětiprocentní hranice umožňující vstup do dolní komory se pohybuje SPD či piráti.

Výsledky průzkumu CVVM v březnu 2017
Zdroj: CVVM

Pokud by se konaly volby v březnu, zúčastnilo by se jich podle CVVM 59 procent občanů, tedy téměř stejně jako v únoru i březnu. Deklarovaná účast by byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž v roce 2013 přišlo 59,5 procenta voličů.

Průzkum probíhal od 6. do 19. března a zúčastnilo se ho 1045 respondentů.

Březnový průzkum CVVM 531.60 KB