Čeští chirurgové zachránili v polní nemocnici na bojišti v Iráku 26 lidí. Domů se vrátí v červnu

Český polní chirurgický tým zachránil na iráckém bojišti už 26 lidí, včetně malých dětí. Pracuje v americké polní nemocnici v bojové zóně na severozápadě Iráku. Přesnou polohu armáda kvůli bezpečnosti tají.

Video Události
video

Nejčastěji lékaři ošetřují vojáky nebo kmenové válečníky

„Jsme neustále 24 hodin na vysílačce. Na zavolání jsme schopní být do pěti minut v nemocnici a začít ošetřovat,“ uvedl velitel českého polního chirurgického týmu v Iráku.
Na provizorním operačním sále mezinárodní lékařské týmy nejčastěji ošetřují vojáky nebo kmenové válečníky, kteří pomáhají irácké armádě. Na sál se dostávají se střelným zraněním, po zásahu střepinou nebo s utrženými končetinami od nášlapných min.

Čeští lékaři provádí v Iráku jen nezbytné chirurgické zákroky. Zraněné vojáky stabilizují, odoperují a po krátké intenzivní péči je odsunou do nemocnice, která se nachází dál ve vnitrozemí.

Mise armádních zdravotníků v zahraničí
Zdroj: ČT24

Chiruržka Ivana, která je členkou českého polního týmu, řekla, že jedním z jejích nejhorších zážitků v Iráku byly operace zraněných dětí: „Museli jsme provést i nějaké amputace. My jsme je stabilizovali, dalo by se říct, že jsme jim zachránili život.“

Americká základna se nachází nedaleko frontové linie. Pod velením americké armády jsou tam i další koaliční jednotky, například o bezpečnost se tam starají britské síly. Zhruba 20 kilometrů severně od základny už mají pozice bojovníci tzv. Islámského státu.

Polní chirurgický tým bude v Iráku do konce června, pak jej vystřídá další česká jednotka.