Správné nemusí být populární - a Česko si to uvědomilo, řekl Netanjahu

Praha - Česká republika si jako jedna z mála zemí při hlasování proti Palestině v OSN uvědomila, že to, co je správné, nemusí být populární, řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v Praze. Netanjahu se v Česku zastavil cestou do Německa, aby zde poděkoval za české NE pro palestinskou žádost o zvýšení statusu v OSN na nečlenský pozorovatelský stát. Kvůli Netanjahuovi se v hlavním městě sešly skupiny podporující i odmítající českou zahraniční politiku na Blízkém východě.

„Historie bezpočetněkrát ukázala, že to, co je správné, nemusí být vždy populární,“ uvedl Netanjahu po jednání s Nečasem. Připomněl i zkušenosti Československa s předválečným vyjednáváním v Mnichově: „Vůdčí mocnosti světa přinutily tuto hrdou demokracii, aby obětovala svůj zájem. Mezinárodní společenství tehdy téměř jednomyslně tleskalo. Mělo se za to, že tento čin přinese mír. Místo toho ale nucené ústupky ze strany Československa vydláždily cestu k nejstrašnější válce dějin.“

Izrael proto podle něj neobětuje své životní zájmy jen proto, aby mu svět tleskal: „Izrael chce dosáhnout skutečného míru. A aby byl skutečný a trvalý, musí být dosažen vyjednáváním. Je to řešení dvou států pro dva národy,“ poznamenal izraelský premiér.

Benjamin Netanjahu:

„Děkuji za vaše přátelství, děkuji za vaši odvahu. Vím, že hlasováním proti jednostranné rezoluci se Česká republika postavila po bok Spojených států, Kanady a hrstky dalších zemí proti převládajícímu mezinárodnímu proudu. Ale historie nám zas a znovu ukazuje, že co je správné, není vždy to, co je populární. A jsou-li na světě lidé, kteří to dokážou ocenit, jsou to lidé vaší země.“

Nečas postoj ČR v OSN zdůvodnil tím, že nevěří, že uznání Palestiny přispěje k míru. „Hlasovali jsme proti návrhu, aby se Palestina stala nečlenským pozorovatelským státem OSN. Domníváme se, že tento jednostranný krok mírový proces na Blízkém východě nepodpoří, ale že se stane komplikací,“ prohlásil.

Petr Nečas:

„Řešení neleží v New Yorku ve Valném shromáždění OSN. Leží v Tel Avivu, Jeruzalému nebo Ramalláhu. Tam se má vyjednat budoucnost.“

18 minut
Netanjahu na návštěvě ČR (brífink + komentář Marka Čejky)
Zdroj: ČT24

V Praze se sešli odpůrci i příznivci Izraele

Před Úřadem vlády se shromáždilo asi 80 lidí, aby vyjádřili Netanjahuovi podporu. Účastníci shromáždění na Netanjahua poklidně čekali na kraji ulice a mávali izraelskými vlajkami, někteří měli transparenty s nápisem Děkujeme, vydržte. Izraelský premiér přijel kolem 12:30 a společně s Nečasem se objevil v jednom z oken. Účastníkům shromáždění zamával a krátce je pozdravil.

Odpůrci Benjamina Netanjahua protestovali odpoledne na Staroměstském náměstí. Protestní akci organizuje Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která vyjadřuje odpor proti návštěvě politika i krokům české vlády ohledně Izraele a Palestiny. Podle ní je česká zahraniční politika dlouhodobě jednostranná. Na demonstraci se nakonec sešla asi stovka lidí.

Po projevech odsuzujících politiku Izraele a podporu české vlády se demonstrující pod vlajkami Palestiny a s hesly jako „Česká vláda obchoduje s palestinským problémem“ vydali Karlovou ulicí směrem k Úřadu vlády. Cestou se od kolemjdoucích setkali s projevy sympatií i nesouhlasu. Na Klárově je zastavila policie, která je k sídlu kabinetu nepustila. Po několika projevech účastníci akce vyvěsili na zdi při hlavní ulici několik transparentů a pak se rozešli.

Netanjahu je více hlídaný než Clintonová

Netanjahu je jedním z nejpřísněji střežených politiků na světě a česká policie tomu přizpůsobuje i svá bezpečnostní opatření. Ta jsou mnohem přísnější než při nedávné návštěvě šéfky americké diplomacie Hillary Clintonové. Pyrotechnici například zkontrolovali všechna auta zaparkovaná před letištěm. Návštěva, která potrvá asi čtyři hodiny, však nemá omezit pražskou dopravu.

Letadlo s izraelským premiérem přistálo na starém ruzyňském letišti krátce před 11. hodinou dopoledne, což bylo dřív, než se původně předpokládalo. Netanjahu následně poskytl rozhovor několika izraelským novinářům a odjel na Úřad vlády.

Česko bylo jediným evropským státem, který se postavil proti uznání Palestiny nečlenskou pozorovatelskou zemí. Proti bylo ještě dalších osm států včetně USA, většina ale byla pro, tudíž návrh prošel. Česká diplomacie uvedla, že uznání Palestiny pozorovatelskou zemí v OSN byl jednostranný krok, který může poškodit či ohrozit mírový proces vedoucí k existenci dvou nezávislých států. Toho podle Prahy může být dosaženo jen přímým jednáním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zlom těsně před polednem. Jak došlo k masivnímu výpadku proudu

Klíčový moment pátečního masivního výpadku nastal v 11:50, kdy v tuzemské přenosové soustavě reálně teklo o 850 megawattů proudu méně, než v tu chvíli mělo. Výsledkem byl masivní výpadek elektřiny. Odborníci uvádějí, že něco podobného už hodně dlouho nezažili.
před 49 mminutami

Elektřina po výpadku opět proudí do všech odběrných míst

Česko v pátek zasáhl masivní výpadek elektrického proudu. Všechny rozvodny přenosové soustavy jsou opět v provozu, podařilo se také již obnovit dodávky elektřiny do všech odběrných míst. Bez proudu byl podle dostupných informací asi milion odběratelů. Výpadek se dotkl zejména severozápadu republiky, ale i Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Příčinou byla technická závada. K běžnému provozu se vrátily již také vlaky. Dispečink ČEPS večer uvedl, že předpokládá ukončení stavu nouze pro území celého Česka ve 22 hodin.
12:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zásuvka nefungovala, plicní ventilátor běžel z baterie. Výpadek zasáhl i nemocnice

Běžně doma napájí Dita Horochovská plicní ventilátor přímo ze sítě, po pátečním rozsáhlém výpadku elektrického proudu ale musel životně důležitý přístroj čerpat energii z baterie. „Pokud by došla kapacita všech přístrojů, tak jsou varianty buď zavolat hasiče a poprosit je, jestli by mi nepřivezli záložní zdroj, nebo jet do nemocnice,“ popisuje Horochovská. První z variant využili třeba manželé Grunzovi. „Kdyby nepřijeli hasiči, nevím, co bychom dělali,“ říkají. Na záložních zdrojích fungovaly i některé nemocnice, například IKEM na situaci reagoval odložením některých menších plánovaných zákroků.
před 1 hhodinou

Hasiči během výpadku vyprošťovali lidi z výtahů, řešili ale i „falešné“ požáry

Hasiči po celé zemi zasahovali v souvislosti s výpadkem elektřiny zhruba ve 220 případech. Nejvíc v hlavním městě. Pražské jednotky musely řešit více než stovku mimořádných událostí. Nejčastěji hasiči vyprošťovali osoby uvízlé ve výtazích. Někdy však vyjížděli i k mylně nahlášeným požárům – lidi totiž zmátl dým stoupající ze startujících dieselových agregátů.
před 1 hhodinou

Kvůli výpadku stály vlaky i tramvaje. Semafory nahradili policisté

Masivní výpadek elektřiny způsobil problémy také ve veřejné dopravě. Cestující z některých vlaků, které se zastavily na cestě, hasiči evakuovali. Další soupravy nabíraly zpoždění. Po poledni nejezdilo ani pražské metro, jež se ale asi po půl hodině znovu rozjelo. Provoz vlaků byl naopak na řadě míst ochromený několik hodin. Problémy byly třeba i v Liberci, kde se po poledni zastavilo všech jedenáct tramvajových souprav, které v tu chvíli byly na svých linkách. Na mnoha místech napříč zemí potemněly i semafory. Ty museli nahradit policisté.
před 1 hhodinou

Výpadek ukázal citlivost energetické soustavy, soudí analytici

Páteční rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka ukázal citlivost energetické soustavy na výkyvy ve výrobě a spotřebě, zvláště pak v létě. Riziko podobných výpadků navíc v poslední době stoupá, důležité jsou proto investice do dalšího posilování sítí, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK.
16:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Poutní místo Velehrad hostí tradiční Dny lidí dobré vůle

V poutním místě Velehrad nedaleko Uherského Hradiště začala jedna z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Každý rok se jich účastní desetitisíce poutníků. Akce, která připomíná příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, potrvá do soboty, kdy vyvrcholí národní poutí a bohoslužbou.
12:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Inflace v červnu podle odhadu zrychlila na 2,9 procenta

Spotřebitelské ceny v Česku se v červnu meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Inflace tak dále zrychlila z květnových 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci ceny v červnu vzrostly o 0,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu, který v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Konečnou hodnotu statistici zveřejní ve čtvrtek 10. července, v předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj odhad.
před 11 hhodinami
Načítání...