Zubaři si stěžují: Cpeme 1,5 miliardy do výplní místo pár desítek milionů na prevenci

3 minuty
Stomatologové: 35 milionů stačí na eliminaci zubního kazu
Zdroj: ČT24

V Česku podle zubařů chybí systémová prevence kazů a zánětů. Stomatologická komora říká, že jí navrhované projekty ministerstvo zdravotnictví neschvaluje. Resort ovšem tvrzení odmítá: na prevenci prý dává peníze každoročně. Vyzdvihnout význam prevence má Světový den ústního zdraví, který se uskuteční 20. března.

Ze zdravotního pojištění se podle stomatologů platí ročně asi pět milionů zubních výplní za zhruba 1,5 miliardy korun. „Za 35 milionů korun ročně jsme schopni všechny děti v ČR naučit čistit si zuby. Místo toho dáváme 1,5 miliardy korun do výplní. To jsou nesrovnatelná čísla,“ kritizoval Roman Šmucler, který se letos v září ujme funkce prezidenta ČSK.

„Kdyby lidé o chrup pečovali, tak do jisté míry nebudou stomatologa vůbec potřebovat. Ale náš zdravotní systém je postaven úplně špatně,“ poznamenal Šmucler. Podle stomatologů totiž systém plateb preferuje léčbu následků špatné péče o zuby před prevencí.

Šmucler také kritizoval množství peněz, které jdou z veřejného zdravotního pojištění do stomatologie. Zubaři si dlouhodobě stěžují na to, že zhotovení zubní výplně za peníze od zdravotních pojišťoven je v potřebné kvalitě prakticky nemožné.

Švýcarsko jako vzor: kazivost tam klesla až o 90 procent

Stomatoložka Hana Zallmannová tvrdí, že na prevenci nezbývají peníze, protože se z veřejného zdravotního pojištění hradí následky špatné péče o zuby.

Zallmannová vede preventivní program Dětský úsměv, v němž se děti z mateřských a základních škol a z dětských domovů učí správné péči o zuby. Letos se program zaměří i na děti ve vyloučených lokalitách.

Zubní kartáčky
Zdroj: ČT24/Rex Features/isifa

Za vzor dává lékařka podporu prevence v Německu, kde pojišťovny hradí dětem od šesti do 18 let kromě preventivních prohlídek u zubaře také dvakrát ročně dentální hygienu, nebo ve Švýcarsku, kde mají preventivní program ve školách od roku 1963. Ve Švýcarsku se podle ní po 45 letech programu snížila kazivost zubů o 80 až 90 procent.

Ministerstvo ale oponuje, že preventivní projekty podporuje z dotačního programu. Navíc by se podle něj zubaři měli věnovat prevenci při kontrolách. „Součástí preventivní prohlídky je i edukace, jak by se měl ten zub čistit,“ dodává náměstek ministra Tom Philipp. Jenže podle Zallmannové by při současných platbách od pojišťoven musel zubař stíhat ošetřovat více než čtyři dětské pacienty se zubním kazem za hodinu, což není reálné. 

Hledá se náhrada za amalgám, podle stomatologů zatím lepší materiál neexistuje

Česko teď - stejně jako ostatní evropské státy - čeká změna v ošetřování kazů. EU totiž schválila zákaz míchaných amalgámových plomb, protože jsou toxické pro životní prostředí. Od poloviny roku 2018 bude zakázáno používání tzv. míchaného amalgámu, především pro těhotné ženy a děti do 16 let.

Místo něj budou zubaři používat předem připravený kapslový amalgám, který však zatím není hrazený zdravotní pojišťovnou. Ministerstvo zdravotnictví ovšem ujišťuje, že zajistí náhradu hrazenou z pojištění.

Ilustrační foto
Zdroj: CandyBox Images/ISIFA

Doporučení, jaký materiál v budoucnu využívat, připraví odborníci z České stomatologické komory. Stomatologové se shodují v tom, že lepší materiál než amalgám nyní neexistuje. Takzvané bílé výplně mají podle nich nižší životnost a nepoužívají se tak dlouhou dobu, aby byl dostatečně prozkoumán jejich vliv na zdraví.

V zubním lékařství se používají dva typy amalgámu ke zhotovení dentální výplně: míchaný a kapslový amalgám. U prvního typu jde o ruční míchání sloučenin, kde může docházet k většímu uvolňování rtuti a k nepřesnému sloučení poměru prášku a kovu pro vznik kvalitní slitiny. Alternativou je kapsovaný amalgám – rtuť a prášek je v uzavřené kapsli, proto se při jeho míchání neodpařuje rtuť. 

Amalgámové výplně jsou levné a dlouho vydrží

Dentální amalgámová vyplň, využívaná v zubním lékařství přes 150 let, je sloučeninou stříbra, rtuti, mědi a cínu. Poměr sloučených prvků se liší od výrobce a obchodní značky. Obvykle se k vytvoření amalgámové výplně používá 50 procent rtuti v poměru k hmotnosti dalších využitých kovů. 

Rtuť se využívá především kvůli svým chemickým vlastnostem, které umožňují spojit dohromady potřebné kovy. Výhodou amalgámových výplní je především jejich nízká cena a trvanlivost, podle výzkumů jiné typy plomb lze snadněji prolomit. 

Dalším a nejčastěji využívaným typem dentální výplně je „bílá plomba“ neboli pryskyřicová výplň. Od amalgámových výplní se liší především cenou a použitým materiálem. Její zhotovení vyžaduje mnohem více času a cena se tak může pohybovat od 1000 do 3000 Kč.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 8 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...