Doufáme, že ještě letos pojede prezident Zeman do Ruska, oznámil Kmoníček

Prezidentská kancelář čeká na posun v rusko-amerických vztazích, aby ještě letos mohl prezident Miloš Zeman navštívit Rusko. Uvedl to končící ředitel zahraničního odboru Pražského hradu a budoucí velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Zeman má letos v plánu navštívit také Spojené státy, Čínu nebo Vietnam. Jeho první letošní zahraniční cesta by měla vést koncem března do Chorvatska.

Koncem dubna by se pak při cestě do Spojených států měl v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V květnu Zeman odletí do Číny na konferenci projektu Hedvábné stezky.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý naznačil, že by Zeman ještě letos mohl navštívit Rusko. „Jsme v jednání s mnoha a mnoha partnery včetně Ruské federace, ale to je všechno ještě ve fázi, kdy se zjišťují vzájemné politické a technické možnosti,“ řekl ve čtvrtek Kmoníček.

Dodal, že návštěva Zemana v Rusku byla dlouhodobě odkládána. „My doufáme, že politická situace bude i díky tomu, že se podaří nějaký posun na rusko-americké lince, v takové situaci, aby byla návštěva ještě v tomto roce možná,“ dodal.

Poslední Moskva v květnu 2015

Naposledy byl Miloš Zeman na návštěvě Ruska v květnu 2015 u příležitosti 70. výročí konce 2. světové války. Dvakrát se tehdy v Moskvě sešel s Vladimírem Putinem, na poslední chvíli však odřekl účast na slavnostní vojenské přehlídce ruské armády.

Miloš Zeman a Vladimir Putin
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Mikhail Metzel

Na červen Pražský hrad plánuje návštěvu otevření Expa 2017 v kazašské Astaně. Účast kazašskému prezidentu Nursultanu Nazarbajevovi Zeman přislíbil při své návštěvě Kazachstánu v roce 2014.

Zároveň cestu využije k návštěvě Vietnamu, kde bude podle Kmoníčka nepochybně jedním z témat vietnamská komunita v České republice. „Obě strany mají zájem na tom, aby vietnamská komunita v Česku prosperovala, aby byla nadále příkladem velmi úspěšné integrace do české společnosti,“ poznamenal Kmoníček.

Zeman má také letos v plánu několik summitů. V září se opět plánuje zúčastnit zasedání Valného shromáždění OSN a v květnu povede českou delegaci na takzvaném malém summitu NATO v Bruselu, na kterém by měl být i Trump. Plánuje se také schůzka prezidentů visegrádské čtyřky, kam kromě Česka patří Slovensko, Polsko a Maďarsko. Konat se bude v Maďarsku a na návrh maďarských pořadatelů byl pozván i egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.