Stravenky dostává přes milion Čechů. Restaurace si ale stěžují, že jsou nevýhodné

Stravenky přijímá 70 procent restaurací po celé republice. Přestože díky nim mají zejména v době oběda více zákazníků, nejraději by tuto možnost platby zrušily. Majitelé restaurací mají pocit, že dotují stravenkové společnosti. Jejich poplatky jsou totiž až sedmkrát vyšší než u transakce platební kartou. Poukázky na jídlo dostává aktuálně 1,3 milionu Čechů. Každoročně v nich projedí 15 miliard korun.

Video Pro zrušení stravenek je 56 procent restaurací
video

Pro zrušení stravenek je 56 procent restaurací

Zatímco platba v hotovosti restauraci nic nestojí, z platby kartou musí odvádět jedno procento. Pokud zákazník platí stravenkou, odvádí restaurace procent až sedm. Nejen kvůli tomu je tato forma placení pro obchodníky nejnákladnější.

„Stravenky rozvážíme do tří různých stravenkových společností, kde je teprve uplatníme. Kdybychom chtěli peníze hned, je tam další poplatek,“ řekl obchodní ředitel Sklizeno Food Jan Langer. Peníze za stravenky odesílají obchodníkům firmy na účet obvykle do jednoho měsíce.

„Pokud nechceme zničit kvalitu, což nechceme, tak musíme sáhnout na cenu pro zákazníka a ten to zaplatí,“ komentuje situaci Langer. Denně restaurace prodá 300 až 400 obědů, které stravenkami zaplatí zhruba třetina zákazníků. Na provizích tak restaurace zaplatí denně za obědy 600 až 1000 korun.

Firmy provize snižovat nebudou, pokrývají prý náklady na provoz systému

Míst, která zvažují zrušení přijímání stravenek, přibývá. Pro úplné zrušení je 56 procent restaurací.

„Receptem v podstatě je, že by se místo papírových stravenek používal finanční příspěvek státu,“ popisuje možnou alternativu prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

S tím ovšem nesouhlasí zaměstnavatelé, protože poukázky jsou pro ně daňově výhodné. Stravenkové společnosti také neplánují své provize snižovat. „Tato odměna pokrývá veškeré naše náklady na provozování tohoto systému,“ uvedla mluvčí Sodexo Benefity Lucie Miřácká. Poplatky musí pokrýt firmě nejen náklady na výrobu stravenek nových, ale i zaevidování a spočítání těch použitých.