Stovka za den v nemocnici nikoho nezabije, kritizoval Zeman zrušení poplatku

Prezident Miloš Zeman kritizoval zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici. Podle něj by vybrané peníze mohly posloužit na zvýšení platů zdravotních sester a pečovatelek. Lékařů už by se to netýkalo, ti mají dost, zmínil Zeman při zahájení třídenní návštěvy Královéhradeckého kraje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zrušení poplatků považuje za správný krok.

„Sociální demokracie měla ve svém volebním programu zachování hospitalizačních poplatků, naprosto zbytečně tento bod pustila, a tím zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat na zlepšení platové úrovně, ne lékařů, ti mají podle mého názoru už více než dost, především sester a pečovatelek v této oblasti,“ prohlásil prezident.

Zeman má za to, že jsou lidé, kteří umisťují své rodiče na sociální lůžka, protože ušetří tři tisíce korun měsíčně. „Já budu první, kdo bude se zvýšením platů souhlasit, ale také musím položit otázku, kde na to vezmu peníze. Stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Tahle chyba by se měla napravit, aby dvě miliardy mohly jít na tento účel,“ uvedl.

Sobotka zrušení platby za pobyt v nemocnici za chybu nepovažuje. „Pan prezident si neumí představit, s jakými penězi musí mnozí důchodci vyžít. Jsem rád, že jsem prosadil zrušení poplatků,“ napsal premiér na twitteru.

Sociální oblast přichází o pracovníky

Prezident svůj názor na rušení poplatku uvedl v reakci na vystoupení krajského zastupitele Josefa Lukáška (KSČM), který mluvil o zvýšení platů v sociálních službách. „V sociální oblasti nejsou lidi, odcházejí například do automobilky, ale v poslední době je přeplácejí i supermarkety,“ řekl Lukášek.

Stokorunové poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud na návrh ČSSD v červenci 2013 a zákonodárcům dal do konce roku čas, aby jej zrušili sami. Povinnost platit skončila 1. ledna 2014. Vláda pak v březnu 2014 rozhodla, že nemocnice dostanou 2,1 miliardy korun jako kompenzaci za zrušené poplatky. 

Regulační poplatky ve zdravotnictví jako takové byly zavedeny v lednu 2008, ročně za ně pacienti dali přes pět miliard korun a zhruba stejná částka se podle dostupných dat ušetřila tím, že lidé nechodili k lékaři zbytečně.