Vina, nevina a znovu vina. Aktivistka Krejčová dostala měsíční podmínku

Aktivistku Kateřinu Krejčovou potrestal soud měsíční podmínkou za napadení policisty na předloňské demonstraci na podporu migrace. Verdikt není pravomocný. Ve vleklém sporu, kde se střídají verdikty viny a neviny, si aktivistka vyslechla rozhodnutí o podmíněném trestu už podruhé.

Video 168 hodin
video

168 hodin (1.5.2016): „Pomáhat a chránit“

Před soudem ale nestála Krejčová naposledy, proti verdiktu se totiž na místě odvolala. Státní zástupkyně si ponechala pro odvolání lhůtu. Podle soudkyně šlo o čin intenzitou mezi přestupkem a přečinem, proto prý zvolila nízký trest.

Krejčová byla obviněna z toho, že v červenci 2015 napadla policistu, který zasahoval proti jejímu příteli. Policista poté skončil v týdenní neschopence. K události došlo na demonstraci v centru Prahy, kde několik set lidí protestovalo proti migraci a uprchlických kvótám. 

Někteří z účastníků tehdy na akci vyrazili s maketami šibenic, které upozorňovaly na vlastizradu některých českých politiků. Pochodu demonstrantů se pokusila zabránit skupina aktivistů, kteří se posadili na zem a odmítali vstát.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Kateřina Krejčová dostala opět podmínku

UDÁLOSTI: Kateřina Krejčová dostala opět podmínku

Události, komentáře s aktivistkou Kateřinou Krejčovou

Policistovi údajně trhla ramenem, způsobila mu tím neschopnost

Proti skupině zasáhli policisté, kteří odvedli mimo jiné přítele Kateřiny Krejčové. Při tom mu měli údajně praštit hlavou o zem a vyrazit zub. Krejčová podle obžaloby policistu, který „zaklekl“ jejího přítele, napadla, když mu skočila na záda a trhla ramenem. Policista byl poté údajně kvůli bolestem na týdenní neschopence.

Kateřina Krejčová
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Podle obhájce Pavla Uhla se Krejčová dotkla zasahujícího policisty až ve chvíli, kdy ji uchopil druhý policista. Tím ji podle něho vyvedl z rovnováhy, a proto žena na policistu nalehla. V závěrečné řeči obhájce zopakoval, že zákrok policie proti demonstrantům nebyl přiměřený, a Krejčová se proto mohla domnívat, že je nezákonný. Státní zástupkyně však trvala na tom, že Krejčová policistu zranila. Na záběrech z incidentu je podle ní vidět, jak policistovi ramenem „zapáčila“.

Obvodní soud pro Prahu 1 Krejčovou potrestal za násilí proti úřední osobě měsíční podmínkou s roční zkušební dobou. Odvolací pražský městský soud v dubnu 2016 rozsudek prvoinstančního soudu zrušil a Krejčovou zprostil obžaloby – podle něj nešlo o závadné jednání, aktivistka policistu zranit nechtěla. S tímto verdiktem nesouhlasil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu, a ten nařídil celou věc přezkoumat.