Veterináři potvrdili, že volně žijící labuť nalezená u holešovické Pražské tržnice byla nakažena ptačí chřipkou. Mimořádná opatření zatím neplánují. V České republice je potvrzených už šest ohnisek nákazy. Utraceno již bylo přes 13 tisíc ptáků.
Ptačí chřipka byla potvrzena u uhynulé labutě v Praze
„Městská veterinární správa v Praze v minulém týdnu prověřovala pět labutí a volavku,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal, podle kterého byl na ptačí chřipku pozitivní jediný z ptáků.
Podle Pejchala je zpráva informací pro chovatele, že se nakažení ptáci mohou vyskytovat i v metropoli, a měli by proto dodržovat všechna preventivní opatření. Nejblíže hlavnímu městu zatím bylo ohnisko v Lázních Toušeň na východ od Prahy.
- Vir ptačí chřipky aktuálně se vyskytující na území České republiky se nepřenáší na lidi.
V České republice dosud veterináři zjistili šest ohnisek ptačí chřipky, hlavně na jižní Moravě, ale i v Chotčinách na Táborsku, kde v pátek utratili pět desítek kusů drůbeže ze zasaženého chovu. Na Náchodsko a Královéhradecko zasahují ochranná pásma okolo ohniska u polského města Kudowa Zdrój asi kilometr za státní hranicí.
Ptačí chřipka se v Česku znovu objevila po deseti letech, nákaza je také v mnoha dalších evropských zemích. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků a burz drůbeže. Komerční chovatelé nesmějí mít ptactvo ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže.