Temelín nastartoval odstavený reaktor prvního bloku. Elektřinu začne vyrábět příští týden

Jaderná elektrárna Temelín v sobotu večer nastartovala reaktor prvního bloku. Odstaven byl od konce srpna. Elektřinu by měl blok podle mluvčího jaderné elektrárny Temelín Marka Svitáka začít vyrábět v první polovině týdne.

Jaderná elektrárna Temelín
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Původně měla plánovaná odstávka prvního bloku končit první prosincový týden. ČEZ ji ale posunul, například kvůli dodatečným kontrolám systému drenáže.

Ke startu reaktoru naposledy vydával povolení Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Od 1. ledna ale začne platit nový zákon, který toto nařízení ruší. „Nový atomový zákon vydání tohoto povolení již neobsahuje. Tento přístup je v souladu s praxí ve většině zemí,“ uvedl ředitel sekce pro jadernou bezpečnost SÚJB Zdeněk Tipek.

Podle ředitele temelínské elektrárny Bohdana Zronka se však od 1. ledna pro ČEZ nic zásadního v tomto směru nezmění. „Sice odpadá jeden legislativní krok, nicméně ty technické a kontrolní zůstávají stále stejné. Během najíždění provádíme a dokladujeme celou řadu testů, abychom prokázali připravenost bloku k náběhu,“ uvedl Zronek.

Krátce po startu reaktoru následují vždy první testy. „Trvají přibližně den a naši fyzici při nich ověřují například správnost zavezení paliva nebo účinnost regulačních tyčí,“ řekl Sviták.

Po jejich dokončení začne provozní personál zvyšovat výkon reaktoru. Při výkonu reaktoru na 30 procent se vyvažuje turbína a provádí další série testů zaměřených na chování aktivní zóny reaktoru.

K připojení bloku k přenosové soustavě dojde při padesátiprocentním výkonu reaktoru. To by mělo nastat právě začátkem příštího týdne.