Důvěra lidí v prezidenta Zemana klesla pod 50 procent, je nejnižší za poslední rok

Důvěra lidí v prezidenta Miloše Zemana klesla v listopadu na 48 procent, což je nejnižší hodnota za poslední rok. Ukázal to průzkum CVVM. Po kauze kolem neudělení státního vyznamenání pamětníkovi holocaustu Jiřímu Bradymu se propadla o osm procentních bodů. Naopak nedůvěra oproti říjnu stoupla o devět bodů na 49 procent.

Prezident Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Jde o již tradiční podzimní výkyv, který se v různé míře opakuje po každoročním tradičním antizemanovském podzimu,“ komentoval na Twitteru výsledky průzkumu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nejmenší důvěru měl prezident Zeman v prosinci 2014, kdy mu ji vyjadřovalo jen 34 procent lidí. V té době prezident čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu a některá vyjádření při návštěvě Číny.

Protestů proti Miloši Zemanovi přibývá. Na snímku demonstrace na zlínském náměstí Míru letos 6. října
Zdroj: ČTK
Autor: Dalibor Glück

Podle CVVM prezidentovi častěji důvěřují lidé ve věku od 60 let výše, důchodci, lidé věřící, dotázaní ze střední Moravy a Moravskoslezského kraje, či obyvatelé měst s populací od 15 do 30 tisíc. Obvykle mu důvěřují i voliči ČSSD či KSČM.

Naopak nižší důvěru nebo zvýšený podíl nedůvěry prezidentovi šetření zaznamenalo mezi lidmi ve věku 20 až 44 let, lidmi bez vyznání, obyvateli Kraje Vysočina a příznivci ODS či KDU-ČSL.

Miloš Zeman však má i početnou skupinu příznivců. Na snímku akce na Albertově v listopadu 2015
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Z podrobnější analýzy CVVM vyplývá, že důvěra prezidentovi obvykle stoupá s rostoucí spokojeností s politickou situací. S tou byl v listopadu podle zjištění CVVM spokojen jen jeden ze šesti občanů, zatímco nespokojena byla téměř polovina občanů. Proti říjnu nespokojenost vzrostla o čtyři procentní body na 48 procent.

Vývoj důvěry/nedůvěry prezidenta
Zdroj: CVVM

Vládě důvěřuje třetina lidí

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si v důvěře počátkem listopadu pohoršil proti říjnu o tři body na 35 procent, což je za dobu Sobotkovy vlády nejméně. Vládě nedůvěřuje 62 procent lidí. Nejméně důvěryhodnou institucí je sněmovna s 69 procenty a Senát s 65 procenty nedůvěřujících lidí.

Nejdůvěryhodnější byli v listopadu nadále starostové s 65 procenty a obecní zastupitelé s 62 procenty, oběma navíc důvěra proti říjnu stoupla. Rostoucí důvěře se podle průzkumu těší i krajská zastupitelstva, kterým po říjnových volbách stoupla důvěra z 38 na 44 procent. Stejně tak hejtmanům začátkem listopadu důvěřovalo 39 procent lidí proti 34 procentům z října.