Senát přehlasoval ANO i ČSSD a distancoval se od pročínského prohlášení

2 minuty
Senát se distancoval od pročínského prohlášení
Zdroj: ČT24

Senát se distancoval od říjnového pročínského prohlášení čtyř ústavních činitelů, které podpořil i předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Podle zákonodárců jde o osobní názor Štěcha, nikoli názor celého Senátu. Usnesení navrhla opoziční ODS a podpořilo ho 38 z 69 přítomných senátorů. Proti byli zástupci ČSSD, ANO, KSČM nebo Strany práv občanů.

Štěch senátorům řekl, že cílem prohlášení nebylo podbízení se Číně. „Formu bych asi dnes také volil jinou, na obsahu ale nevidím v zásadě nic špatného, protože odpovídá předchozím prohlášením a smlouvám, které byly přijaty,“ uvedl. Podle něj mohlo situaci řešit prohlášení ministerstva zahraničí.

Vyjádření před senátory hájil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zopakoval, že dokument jen potvrzoval dohodnuté vazby a vztahy s Čínou a neznamenal opouštění českých hodnot a principů. Stejně jako Štěch připustil jen to, že podcenil dopad prohlášení na veřejnost: „Podcenil jsem to, že to bude vnímáno servilně, tuhle kritiku budu muset přijmout.“

Bylo to velmi rychlé, a proto jsem to nemohl ani s nikým konzultovat. Pravda je, že jsem to možná i podcenil, protože jsem si myslel, že to nevzbudí žádnou obavu.
Milan Štěch
předseda Senátu

ODS ale prostřednictvím předsedy svých senátorů Miloše Vystrčila navrhla, aby se Senát od prohlášení distancoval. „Jedná se o osobní názor politika ČSSD Milana Štěcha. Osobní názor předsedy Senátu Milana Štěcha nevyjadřuje názor Senátu,“ uvedl Vystrčil. Stanovisko občanských demokratů podpořili i senátoři z vládní KDU-ČSL či z klubu Starostů a nezávislých, podle nichž bylo prohlášení servilní a poníženecké.

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) pak text označil za „demonstraci oddanosti dálněvýchodní komunistické říši“. Poznamenal, že Česko by si nemělo nechat od nikoho nic diktovat. I podle předsedy senátního výboru pro EU Václava Hampla či Václava Lásky (SZ) by ČR měla zůstat suverénním státem a neměla by si nechat určovat, koho by její představitelé měli přijímat.

Senát má bránit práva obyvatel Číny a Tibetu

Horní komora proto ještě schválila další usnesení, podle něhož mají všichni představitelé Senátu při mezinárodních jednáních aktivně vystupovat na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. Vládu pak Senát vyzval k tomu, aby v zájmu spolehlivosti a srozumitelnosti Česka na mezinárodní scéně usilovala o koordinaci postojů a co nejširší politickou shodu a spolupráci s prezidentem a parlamentem. Toto usnesení podpořili i zástupci ČSSD a ANO.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana k senátní kritice uvedl, že zahraniční politiku Česka určuje vláda, včetně ministerstva zahraničí a prezident ve spolupráci s parlamentem. „Senátoři několikrát vyzývali nejvyšší ústavní činitele, aby koordinovali svou zahraniční politiku. Když k tomu došlo, je nesmyslné proti shodnému stanovisku nejvyšších ústavních činitelů protestovat,“ poznamenal podle Ovčáčka Zeman.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) naopak senátorům poděkoval. Horní komora podle něj „znovu ukázala, že Senát je pojistkou demokracie“. „Pokud máme demokraty, může fungovat i demokracie,“ uvedl. 

Prohlášení se odvolává na česko-čínské strategické partnerství a konstatuje, že schůzky některých českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou „nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky“.

S dalajlamou se během jeho říjnového pobytu v Praze setkali politici ODS, STAN i vládní KDU-ČSL včetně ministra Hermana. Právě kvůli jeho setkání s tibetským duchovním vzniklo prohlášení, které následně sklidilo silnou kritiku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jihozápad Česka zasáhly bouřky

Jihozápadní částí Česka začaly ve středu večer procházet bouřky. Okolo 21. hodiny Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) registroval nejsilněji bouřkovou aktivitu v Plzeňském kraji. Pro oblast Karlovarského a Plzeňského kraje a pro část Středočeského a Jihočeského kraje platila od 16:00 do 22:00 výstraha.
11:30Aktualizovánopřed 3 mminutami

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 14 mminutami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 35 mminutami

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 2 hhodinami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 5 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 6 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...