Bývalý profesionální voják vyhrožoval v televizi politikům. Soud ho potrestal podmínkou

Okresní soud v Písku vynesl zatím nepravomocný rozsudek nad bývalým profesionálním vojákem Martinem Holkupem. Člen paravojenské skupiny nazvané „Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO“ byl podmínečně odsouzen k osmi měsícům vězení za výrok, kterým v reportáži odvysílané v říjnu 2015  pořadem Reportéři ČT vyhrožoval politikům. Uvedl, že čeští politici společně se Severoatlantickou aliancí plánují válku proti Rusku.

Video Reportéři ČT
video

Reportéři ČT: Nebezpečná hra na vojáky skončila rozsudkem

Zdroj: ČT 1

„V našem prohlášení máme citát Ernesta Hemingwaye, který jednoznačně říká, že lid by měl v první den války postřílet svoji vládu. A tohle politikům vzkazuji, že jestli nás do toho dovedou, tak se bude střílet ve Strakově akademii a v parlamentu.  Ať si to uvědomí,“ prohlásil Martin Holkup v reportáži z roku 2015.

Po reportáži se dlouho nic nedělo, takže to vypadalo, že stát není schopen se bránit proti lidem, kteří jeho zvoleným politikům vyhrožují likvidací. Nakonec si ale téma osvojila i další média a případ se dostal k soudu, jenž Martina Holkupa uznal vinným, že jinému vyhrožoval usmrcením v úmyslu působit na výkon pravomoci orgánu státní správy.

„Čímž spáchal přečin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a za to se odsuzuje k trestu odnětí svobody v trvání osmi měsíců. Výkon trestu se podmíněně odkládá na zkušební dobu v trvání dvou let,“ uvedl soudce Okresního soudu v Písku Martin Král.

Soukromá cvičení v lesích

Martin Holkup nejen, že vyhrožoval politikům, ale společně s ostatními členy skupiny Československých vojáků v záloze proti válce plánované velením NATO organizoval soukromá vojenská cvičení. Reportéři ČT s nimi natáčeli, když s airsoftovými zbraněmi a figuranty trénovali, jak ochránit hranice Česka před přílivem uprchlíků.

U soudu se bývalý profesionální voják hájil zejména tím, že svá slova nemyslel vážně, že šlo jen o odhad toho, jak by se zachoval lid v případě války a že jeho slova byla účelově sestříhána.

„V průběhu dokazování jsme si pustili celou reportáž, stejně jako kompletní záznam rozhovoru s Martinem Holkupem,“ sdělil České televizi soudce Král. „Rozhodně nelze dospět k závěru, že by to bylo nějak účelově sestříhané a že by autor nějakým způsobem ovlivnil, co obžalovaný v reportáži uváděl. Ten záznam byl poměrně jednoznačný. Obžalovaný mluvil bez jakékoliv nadsázky, neříkal to v žertu, říkal to opakovaně.“

Beru to vážně, míní senátor

K žalobě na Martina Holkupa se jako poškození připojili také dva senátoři. „Jsem jeden ze senátorů a poslanců, ke kterým ta vyhrůžka směřovala. Takže to musím brát vážně,“ uvedl senátor Jiří Šesták. „Každá ideologie tohoto typu je velice nebezpečná, protože může skutečně někoho inspirovat k tomu, aby nějaký násilný čin provedl,“ doplnil senátor Zdeněk Papoušek.

Video Reportéři ČT
video

Domobrana cvičí boj s uprchlíky

Zdroj: ČT1

Samotná organizace Československých vojáků v záloze proti válce plánované velením NATO se po odvysílání reportáže rozhádala a rozdělila na několik menších skupin. Martin Holkup ale ve svých aktivitách pod hlavičkou tentokrát takzvaných „Československých vojáků v záloze za mír“ stále pokračuje a na facebookových stránkách skupiny vyzývá k aktivitě. Proti rozsudku Okresního soudu v Písku se odvolal.