Virus zika má v Česku jeden z každých padesáti testovaných

Z 800 lidí, kteří se zatím v Česku nechali otestovat na virus zika, bylo šestnáct nemocných. Všichni pobývali v Jižní Americe nebo Karibiku, nakáza přitom nesouvisí s jejich věkem. Mezi nemocnými nebyl nikdo z olympioniků či paralympioniků, kteří v létě závodili v Brazílii.

Video Studio 6
video

Vedoucí referenční laboratoře: Na potvrzovací test, který děláme, potřebujeme mít živý virus

Šestnáct prokázaných onemocnění virem zika není podle vedoucí národní referenční laboratoře pro arboviry Hany Zelené zanedbatelné. „Může se zdát, že šestnáct lidí není moc, ale pokud to přepočteme na počet vyšetřených, vychází nám, že je to jeden z padesáti,“ konstatovala.

Všichni lidé, u kterých laboratoř ziku potvrdila, měli klinické příznaky - horečku či bolest kloubů. Současně všichni nemocní navštívili rizikovou oblast – Karibik či Jižní Ameriku. Jde o lidi ve věku od šesti zhruba do šedesáti let, někteří v regionu pobývali dlouhodobě, jiní pouze jako turisté.

Číslo šestnáct ovšem není konečné. Dalších patnáct lidí totiž ziku nejspíše prodělalo v minulosti a měli v krvi protilátky. „Žádné příznaky neměli a přišli se jenom preventivně nechat vyšetřit, aby věděli, jak na tom jsou. Je to náhodný záchyt, infekci zřejmě prodělali někdy dříve,“ upozornila Hana Zelená.

Virus zika ovšem pro člověka, který jím onemocní, není zvlášť nebezpečný. Patrně nejméně jím je ohrožen nejmladší šestiletý pacient. „Pro šestileté dítě to závažné není, takové v dohledné době asi nebude těhotné,“ podotkla vedoucí referenční laboratoře. Zdůraznila, že virus „není nijak nebezpečný vyjma těhotných žen“.

Dítě s mikrocefalií
Zdroj: REUTERS
Autor: Paulo Whitaker

Zika se dostal do středu pozornosti kvůli výraznému nárůstu případů mikrocefalie v Brazílii v loňském roce. Aby virus nenarušil vývoj plodu, doporučují lékaři nemocným, aby půl roku po onemocnění sexuálně abstinovali nebo měli pouze chráněný pohlavní styk.

Test na ziku hradí v Česku zdravotní pojišťovny pouze v některých případech. „Pokud lékař rozhodne, že člověka otestuje, hradí se to ze zdravotního pojištění,“ uvedla Hana Zelená. Když však někdo přicestuje z Jižní Ameriky a chce vědět, zda se virem nenakazil, musí si vyšetření zaplatit sám.

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, může se však přenášet také pohlavním stykem. Rozšířil se především v latinskoamerickém a karibském regionu, kde lékaři diagnostikovali již okolo 200 tisíc případů. Nemoc se vyskytla také v Asii. 

Podle zprávy vědců uveřejněné v odborném časopise The Lancet jsou v ohrožení víc než dvě a půl miliardy lidí v Africe a Asii. Světová zdravotnická organizace kvůli viru vyhlásila stav nouze, který stále trvá.