Posudkových lékařů je málo, stát chce znovu povolit práci doktorům nad 70 let

Nedostatek počtu posudkových lékařů se nejspíš ještě prohloubí. Padesát jich chybí už teď, třetině hrozí v příštím roce odchod kvůli vysokému věku. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce problém řešit mimo jiné změnou zákona. Navrhuje, aby posudky mohli provádět i lékaři starší 70 let. Podle některých poslanců je ale návrh nesystémový.

Video Události
video

Události: Nedostatek posudkových lékařů

Ještě před rokem dokázal Jan Hutař řídit auto, sám si nakoupit nebo se převléct. Na podzim se ale jeho zdravotní stav prudce zhoršil. Zatímco dříve stačilo, aby k němu asistenti chodili dvakrát týdně, teď už je odkázaný na jejich každodenní pomoc. Stále přitom chodí do práce – už několik let vede legislativní oddělení Národní rady osob se zdravotním postižením.

„Nejsem schopen se o sebe postarat ani v základních věcech, jako je třeba nakrájení masa,“ říká Jan Hutař. O zvýšení příspěvků na péči požádal v únoru, odpověď ale ještě nedostal.

Podle ředitele odboru lékařské posudkové služby České správy sociálního zabezpečení to je problém, který ale nemusí být jen na straně jeho podřízených. Zároveň přiznává, že doktorů, kteří žádosti posuzují, je málo. „Další problém je, že průměrný věk posudkového lékaře u nás je kolem 60 let,“ říká šéf lékařské posudkové služby Miroslav Bosák.

Lékařské posudkové službě hrozí v roce 2017 odchod třetiny doktorů
Zdroj: ČT24

Kromě příspěvků na péči lékaři řeší třeba i posuzování invalidity nebo pracovní neschopnosti. V Česku jich je 477. Ke konci června příštího roku ale hrozí, že jich kvůli služebnímu zákonu bude muset třetina skončit – všichni, kterým je více než 70 let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí to chce změnit. „Je v běhu návrh na změnu zákona o státní službě, kde by dočasně tito lékaři, kterým bude v příštím roce 70 let a více, mohli ještě pracovat do roku 2021,“ říká náměstkyně ministryně Iva Merhautová (KDU-ČSL).

Řešení se jen odsouvá, tvrdí kritici 

Poslanci o návrhu začnou rozhodovat příští týden. Podle některých se tak ale problém pouze odsouvá. „Naopak to paralyzuje, možná to nebude ani motivovat úředníky k tomu, aby s lékařskou posudkovou službou něco dělali,“ obává se místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Radka Maxová (ANO).

„Máme dlouhodobě problém přijímat mladé lékaře. Vlastně jsme systém personálně vytunelovali,“ tvrdí místopředseda sociálního výboru Miroslav Opálka (KSČM). „Nedostatek je velký, ale tím, že to budou dělat lidé nad 70 let, jej na dlouho nevyřešíme,“ míní členka výboru Markéta Adamová (TOP 09).

Ministerstvo chce lékaře posudkové služby motivovat finančně a do budoucna jim chce také ulehčit. Část jejich práce by totiž mohla přejít na odborné asistenty. Ty chce resort začít zaměstnávat během příštího roku.