Jiří Brady: Z Kanceláře prezidenta mi volali, že dostanu řád

2 minuty
Spor o státní vyznamenání
Zdroj: ČT24

Kancelář prezidenta oznámila 12. října telefonicky Jiřímu Bradymu, že dostane Řád T. G. Masaryka. Strýc ministra kultury Daniela Hermana to potvrdil osobně, po příletu do Prahy z Kanady, kde už několik desetiletí žije. O rozhodnutí, že nakonec nebude mezi vyznamenanými, stejně jako o nevyjasněných důvodech, které je provází, se dozvěděl z novin a od přátel. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Bradyho jméno na seznamu vyznamenaných, který prezident podepsal, ale nikdy nebylo.

„Zažil jsem v životě dost, ale takové vítání jsem ještě neměl,“ reagoval Brady na zájem novinářů, kteří na něj po příletu čekali na Letišti Václava Havla. Osmaosmdesátiletý Brady přežil Osvětim, v koncentračním táboře ztratil i svou rodinu a o hrůzách holocaustu vydával později svědectví. Od 50. let žije v Kanadě, kde mimo jiné jeho činnost už také ocenili. „Uznání vlastní země je ale důležitější,“ uvedla Bradyho manželka, že oznámení o Řádu T. G. Masaryka přijal s velkým potěšením.  

„Dostal jsem telefonát od pana ředitele Kanceláře prezidenta, že mi bude udělen Řád T. G. Masaryka, a že když se objevím v Praze, že mi pak řeknou detaily, co se má dělat,“ popsal oznámení z 12. října. Původně uváděl, že telefonát obdržel 14. října, datum po příletu upřesnila jeho žena, zkontrolovala ho prý na výpise mobilního telefonu.

Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt už dříve Bradyho tvrzení zpochybnil. Řekl, že u mnoha lidí zjišťoval, zda by se mohli dostavit, pokud by byli vyznamenáni, či jaký mají zdravotní stav. Říkal jim prý, že jsou v návrhu na udělení vyznamenání. Dodal, že někteří lidé, když se dostanou do návrhu Senátu či sněmovny na vyznamenání, mají pocit, že poctu skutečně získají.

Podle Bradyové ale byly informace jasné. „Bylo nám oznámeno, že ceremonie je 28. října, dostali jsme detaily, kolik lidí se může pozvat a jak to všechno bude probíhat,“ tvrdí. Daniel Herman zveřejnil sms zprávu, která mu byla podle jeho slov doručena od Forejta ve čtvrtek. Ministra v ní informuje, že „diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen“.

4 minuty
Události: Kauza Brady pokračuje, Hermanův strýc přijel do Česka
Zdroj: ČT24

Ovčáček: Brady na seznamu nikdy nebyl

Herman neudělení vyznamenání svému strýci spojuje se svým jednáním během návštěvy dalajlamy v Praze. Podle Hermana prezident Miloš Zeman žádal, aby se Herman s tibetským duchovním vůdcem nesešel, protože by to mohlo narušit vztahy s Čínou a čínskými investory, a že pokud ministr schůzku nezruší, zruší on už schválenou nominaci Jiřího Bradyho na vyznamenání. Prezident se k tomuto obvinění dosud osobně nevyjádřil.

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář ale možnost, že by si Zeman kladl podmínky, odmítl: „Umím si představit, že pan prezident požádal pana Hermana, aby se v zájmu České republiky a v zájmu ekonomických kontaktů s Čínou nesetkal s panem dalajlamou. Ale to, že by tím podmínil vyznamenání jeho strýce, to kategoricky vylučuji.“

Zemanův mlučí Jiří Ovčáček dokonce tvrdí, že Bradyho jméno na seznamu vyznamenaných nikdy nebylo. Radiožurnálu řekl, že seznam podle něj prezident podepsal po návratu z Polska, kde se 14. a 15. října účastnil summitu visegrádských zemí. 

„Je překvapující, že něco takového se v demokratické zemi může stát“

„Přijde nám to velice překvapující, protože Česká republika je pro nás demokratická země, a proto jsme si nedovedli představit, že něco takového by se v demokratické zemi mohlo stát,“ okomentovala údajný nátlak na Daniela Hermana Bradyho žena.

Řada politiků žádá vysvětlení celé situace a mnozí z nich se rozhodli 28. října ceremoniálu nezúčasnit. Místopředseda sněmovny Petr Gazdík svolal dokonce alternativní akci na Staroměstském náměstí. Jiří Brady zatím nepotvrdil, zda se jí také zúčasní, prý se nejprve musí seznámit se všemi podrobnostmi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 47 mminutami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Není jisté, zda jihokorejská KHNP prodlouží platnost své nabídky na nové jaderné bloky v Dukovanech, firma se teprve rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
před 55 mminutami

Ředitelem ČT chce být i mediální právník Rozehnal a exposlanec Frankl

Do výběrového řízení na generálního ředitele České televize se přihlásil i bývalý člen představenstva Cetinu a exposlanec Michal Frankl, bývalý místopředseda ÚOHS Hynek Brom, mediální právník Aleš Rozehnal nebo účastníci minulé volby, architekt Ondřej Vrbík a živnostník Ondřej Cón. Vyplývá to ze seznamu uchazečů, který rada zveřejnila na svém webu.
před 1 hhodinou

ŽivěPoslanci projednají zpřísnění migračních pravidel

Sněmovna má na čtvrtečním programu jednání, který již schválila, koaliční novelu se zpřísněním azylových a migračních pravidel. Na mimořádné schůzi svolané z podnětu vládního tábora by měli poslanci posoudit ve druhém čtení také například zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů a zákaz prodeje zábavní pyrotechniky na tržištích a ve stáncích.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 5 hhodinami

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 5 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...