Vláda přerušila projednání Zemanovy cesty na Rhodos

Vláda přerušila projednávání prezidentovy cesty na řecký ostrov Rhodos, kde se Miloš Zeman zúčastnil konference pořádané Vladimirem Jakuninem. Chyběla totiž celá řada ministrů. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) prý ale k bodu byla košatá diskuze. Probíraly se různé úhly pohledu na to, zda Zemanova cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR.

Miloš Zeman na rhodoské konferenci
Zdroj: ČT24

Hrad vyčíslil náklady cesty na 300 tisíc korun. Minulý týden si ale ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) vyžádal do rozpravy informativní materiál: „Důvodem bylo, že podle mě účast na konferenci symbolicky zpochybňovala postoj ČR i Evropské unie vůči ruské imperiální a agresivní politice,“ vysvětloval Dienstbier.

Prezident Zeman se letos konference účastnil už poněkolikáté. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Zakladatel a pořadatel rhodoského diskusního fóra, podnikatel Jakunin, je totiž stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Putina. Spojené státy ho po ruské anexi Krymu zařadily na sankční seznam.

Kvůli konferenci se Zeman nezúčastnil pohřbu bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese v Izraeli, na který se sjelo mnoho světových státníků. Česko nakonec reprezentovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).