Zeman chce deportovat ekonomické migranty na volné ostrovy. Není to naše politika, kontruje Zaorálek

Ekonomičtí migranti, kteří se pokoušejí dostat do Evropské unie, by chtěl prezident České republiky Miloš Zeman začít deportovat na neobydlené ostrovy v Řecku nebo do „prázdných míst“ v severní Africe. Řekl to v rozhovoru pro britský list Financial Times. Zdůraznil přitom obavu, že spolu s uprchlíky přichází do Evropy také extremisté, kteří mohou zradikalizovat umírněné muslimy. I jejich kulturu však považuje český prezident za neslučitelnou s evropskou společností. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se od prezidentových návrhů distancoval.

Miloš Zeman míní, že existuje „pevné spojení“ mezi přílivem imigrantů a „vlnou džihádistů“ v Evropě. „Existují zprávy německého ministerstva vnitra o počtu džihádistů v Německu. Lidé, kteří toto spojení popírají, se mýlí,“ řekl. Mezi uprchlíky jsou podle něj extremisté, kteří dokáží zradikalizovat umírněné muslimy podobně, jako nacisté zradikalizovali Německo v 30. letech.

Prezident považuje muslimskou kulturu za neslučitelnou s evropskou společností, ačkoli podotkl, že respektuje „krutost civilní války v Sýrii, Iráku a podobně“. Je však přesvědčen, že skutečných válečných uprchlíků je mezi lidmi, kteří přicházejí do Evropy, „méně než třetina“.

Ostatní považuje za ekonomické migranty, kterých by se podle Miloše Zemana měla EU zbavit. V rozhovoru, který Financial Times poskytl během konference Dialog civilizací pořádané ruským podnikatelem Vladimirem Jakuninem na řeckém Rhodu, prezident také prozradil, jak na to.

Jsme v Řecku a Řecko má mnoho neobydlených ostrovů a velký zahraniční dluh. Kdyby byly na řeckých ostrovech 'hotspoty', mohlo by to být určitým splácením zahraničního dluhu. Jsem pro deportaci všech ekonomických uprchlíků.
Miloš Zeman

Alternativou by potom mohlo být deportování migrantů na „prázdná místa“ v severní Africe.

Ekonomické migranty ovšem Miloš Zeman z principu nezatracuje, a to ani v Česku. „Nejsem proti migrantům ve své zemi z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Běloruska, Srbska a podobně. Jsem pouze proti islámské migraci, protože si myslím, že je zde naprostá neslučitelnost kultur. Jako příklad uvádím chování islámských uprchlíků k ženám. Je to naprosto odlišné od evropské kultury,“ poznamenal. 

List také připomenul, že Miloš Zeman kritizuje německý přístup k uprchlíků. Tzv. Wilkommenskultur (vítací kulturu) označil za „naprostý omyl“. Během konference na Rhodu se prezident označil za „proroka“, když varoval před možnou radikalizací uprchlíků. „Pamatujete si na osud Kasandry. Varovala před koněm v Tróji. Měla pravdu,“ řekl.

Zaorálek: Zemanův návrh není naší oficiální politikou

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce zdůraznil, že prezidentovy návrhy ohledně deportace ekonomických migrantů nejsou oficiální politikou České republiky. „Samozřejmě nebudeme nikomu doporučovat, aby si dal na ostrovy migranty,“ řekl šéf české diplomacie.

Zaorálek ovšem připustil, že zejména v oblasti přijímání ekonomických migrantů budou muset být zavedena omezení. „Absorbční schopnost Evropy je limitovaná a to, co se odehrálo v roce 2015, se nemůže opakovat,“ dodal ministr.

Schwarzenberg: Zeman zanedbává své povinnosti

Podle bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se prezident Zeman „vymkl z naší zahraniční politiky. V tom je mimozemšťan,“ poznamenal.

Kritizoval zejméma Zemanovu neúčast na pohřbu někdejšího izraelského prezidenta Šimona Perese, kde Česko reprezentoval premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Zaorálek. V době pohřbu byl Zeman právě na Jakuninově konferenci na Rhodu. „Bylo úkolem prezidenta, aby tam jel. Zanedbává své povinnosti na úkor svých libůstek,“ poznamenal čestný předseda TOP 09, který byl Zemanovým protikandidátem v prezidentských volbách. Podle něj Zemanovy kroky vypovídají „o bídném stavu na Hradě, kde se dělá více-ruská politika.“

Podle ministra Zaorálka ale byla česká delegace na Peresově pohřbu na nejvyšší možné úrovni. Zemanovu cestu na Rhodos považuje za akademickou záležitost, prezident má podle něj právo si vybrat, kam pojede.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
14:34AktualizovánoPrávě teď

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 14 mminutami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 50 mminutami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 58 mminutami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 1 hhodinou

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 4 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...