Galerie: Pohřební ceremoniál v Jeruzalémě
Za Českou republiku se pohřbu zúčastnil premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle izraelských médií šlo o jednu z nejsložitějších bezpečnostních akcí v Izraeli, do níž byly zapojeny policie, armáda a tajná služba Šin Bet. Ještě před začátkem prý došlo k „preventivnímu zatýkání“ několika lidí.
Izraelský prezident Reuven Rivlin, který hovořil nad rakví jako první, řekl, že Peres naučil mnoho lidí na světě mít rád Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu zase poděkoval přítomným za to, že přijeli vzdát Peresovi čest.
„To že vás přijelo tolik, je odkaz jeho optimismu, lásky k Izraeli. Izraelci si hluboce váží této cti, jaké se dostává Šimonovi. Vedl smysluplný život. Byl významný člověk v Izraeli i ve světě. V jeho odkazu nacházíme naději my stejně jako svět,“ řekl Netanjahu.

Události: Světoví státníci se rozloučili s Šimonem Peresem
Události: Světoví státníci se rozloučili s Šimonem Peresem
V Jeruzalémě pohřbili exprezidenta Perese
Pohřeb Šimona Perese za účasti státníků
Světla a stíny Perese pohledem Ireny Kalhousové
Střípky z páteční piety
Deník Haaretz poznamenal, že Abbás dorazil na pohřeb zcela na vlastní žádost. Byl jedním z lídrů Oragnizace pro osvobození Palestiny, který podepsal v roce 1993 mírovou dohodu v Oslu. Rok poté dostal za tento krok právě Šimon Peres Nobelovu cenu míru (spolu s Jásirem Arafaten a Jicchakem Rabinem).
Galerie:
Izraelská policie vyčlenila celkem osm tisíc příslušníků k zajištění pořádku. Jde o největší podobnou akci od pohřbu Jicchaka Rabina, kterého zavraždil extremista v roce 1995.
Vyzbrojoval mladý Izrael, přesto vždy věřil v mír
Šimon Peres prožil politickou kariéru jako málokterý blízkovýchodní představitel. Jeho životem se promítá celá historie jednoho státu. V parlamentní lavici strávil Peres půlstoletí, nejrůznější posty vystřídal ve dvanácti vládách a dvakrát izraelský kabinet sám vedl – paradoxně však nikdy volby do Knessetu nevyhrál. Vše si vynahradil v roce 2007, kdy se stal prezidentem.
Politiku, do které jej zasvětil již koncem 40. let pozdější první izraelský premiér David ben Gurion, Peres nikdy neopustil. Po vzniku Izraele byl jmenován náměstkem generálního ředitele ministerstva a roku 1953 se ve věku pouhých 29 let stal vůbec nejmladším člověkem, který byl jmenován na post generálního ředitele ministerstva obrany. Měl na starosti nákup zbraní a navazování strategických spojenectví, která byla pro nově vzniklý stát velmi důležitá.
Jako šéf Strany práce utržil pět volebních porážek a v červenci 2000 prohrál i ve volbě prezidenta. V listopadu 2005 opustil po 37 letech Stranu práce, kterou mnoho let vedl, a vstoupil do centristické strany Vpřed.
- Peres několikrát navštívil i ČR. Poprvé byl ještě v bývalém Československu jako vicepremiér a ministr financí v lednu 1990, naposledy do ČR zavítal jako prezident v březnu 2009. Tehdy také poskytl České televizi exkluzivní rozhovor.