Gripeny odletěly střežit Island. Poprvé mají řízené střely AMRAAM

Pět českých gripenů ve čtvrtek odletělo na Island, kde budou v rámci mise NATO střežit vzdušný prostor. Stíhačky vyrazily na ostrov už potřetí. Na misi jsou plně vyzbrojené. Tentokrát mají i řízené střely AMRAAM, které jsou použity mimo území Česka vůbec poprvé. Mise potrvá do 10. listopadu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Gripeny odletěly střežit Island. Poprvé mají řízené střely

Původně měly gripeny při přeletu tankovat ve vzduchu z tankeru U.S. Air Force. Kvůli turbulencím nad Anglií ale nakonec na Island letěly s mezipřistáním ve Skotsku. Cesta jim trvala přibližně šest hodin. Na základně v Keflavíku na ně čekal pozemní personál, který z Čáslavi odletěl už v neděli.

První certifikační lety čekají gripeny začátkem příštího týdne pod dohledem komise z nadřízeného stupně velení Společného mnohonárodnostního operačního střediska vzdušných sil NATO.

Video České gripeny přistály na Islandu
video

České gripeny přistály na Islandu

Kromě raket pro ničení vzdušných cílů krátkého dosahu mají gripeny poprvé i rakety středního dosahu. O rozšíření vybavení bylo podle velitele úkolového uskupení Jaroslava Tomani rozhodnuto kvůli získání dalších zkušeností a poznatků „Kdykoliv v krátkém časovém horizontu bychom měli být připraveni k plnění úkolů s tímto druhem výzbroje v zahraničí,“ uvedl.

Do akce na Islandu budou nasazené čtyři stroje, pátý gripen je záložní. Dohromady se do mise z ČR zapojí 66 vojáků. Celkově jde o páté nasazení letounů JAS-39 Gripen k ochraně vzdušných prostorů členských států NATO. Na Islandu, který nemá vlastní armádu, působily také loni a předloni. V letech 2009 a 2012 chránily gripeny vzdušný prostor pobaltských států.