Dny NATO. Mošnovskému letišti znovu vládne ocel a hlučné motory

Na letišti v Mošnově probíhá každoroční svátek příznivců vojenské techniky. Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě a letos se jich zúčastní vojenská, bezpečnostní a záchranářská technika z 21 zemí, tedy rekordního množství. Podle organizátorů čeká návštěvníky zřejmě nejatraktivnější program v historii. V sobotu program Dnů NATO navštívilo na 45 tisíc lidí.

Dny NATO v Mošnově
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Lidé mají možnost vidět například americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress, konvertoplán CV-22B Osprey, letoun KC-135 Stratotanker pro doplňování paliva za letu, speciální ženskou jednotku jordánské armády v akci a řadu dalších dynamických ukázek. Celkem bude k vidění přes 250 kusů techniky. 

Video Události
video

Ohlédnutí za sobotním programem Dnů NATO

Ohlédnutí za sobotním programem Dnů NATO

Sobotní program Dnů NATO

Oproti loňsku, kdy v sobotu přišlo 155 tisíc lidí, byla návštěvnost výrazně nižší, důvodem bylo špatné počasí. Větší návštěvnost se tak dá očekávat v neděli, kdy má být hezky. Novinářům to řekl předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. „Jsem překvapen tím, že navzdory té nepřízni počasí tady bylo kolem 45 000 lidí, což považujeme určitě za úspěch,“ řekl Pavlačík. 

V okolí letiště se během dopoledních hodin tvořily kolony, díky menšímu počtu návštěvníků ale nebyly tak velké. Lidé podle něj z akce neodcházeli, ani když začalo pršet. „Ještě více jsme rádi za to, že jsme nemuseli nijak měnit program, což bylo dáno tím, že navzdory dešti jsme neměli nízkou oblačnost,“ řekl.

Na Dny NATO přijel i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Svou přítomnost zdůvodnil tím, že jde o největší bezpečnostní přehlídku v Evropě a otázka bezpečnosti je mimořádně aktuální. Premiér řekl, že je velice rád, že ve státním rozpočtu, který bude příští týden schvalovat vláda, je na obranu vyčleněno více než 52 miliard korun. Letos to bylo asi o čtyři miliardy méně. 

„Čili pokračujeme v tom slibu, který jsme dali, zvyšujeme výdaje na obranu, nejenom na obranu, ale taky posilujeme rozpočty policie, bezpečnostních služeb. Dnešní svět bohužel není bezpečné místo, Česká republika s tím musí počítat a musí se na to připravit,“ řekl Sobotka. Připomněl, že Česko je podle průzkumu šestou nejbezpečnější zemí na světě.
/*json*/{"map":{"lat":49.69606115604484,"lng":18.10951542397471,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

 „Občané volají po tom, aby bylo bezpečno, kladou různé otázky, do jaké míry je Česká republika připravena. O to je důležitější, aby lidé viděli techniku v praxi, aby viděli, jak naši vojáci s technikou zacházejí, jak ji používají,“ řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Česká armáda má podle něj na akci zhruba 1000 vojáků, 20 kusů letecké a 300 kusů pozemní techniky.

První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun řekl, že pro prezentaci armády jsou Dny NATO velice důležité. „Za prvé armáda se tady může prezentovat sama o sobě se svými lidmi a technikou, za druhé se tady může prezentovat s dalšími složkami bezpečnostních sborů, policií, hasiči, městskou policií, záchranáři a tak dále,“ řekl Baloun. Akce podle něj velice sbližuje lidi ze zúčastněných států. „Potkávají se tady piloti, lidi z pozemního vojska, ze štábů,“ uvedl.