Vysoké školy kritizují Bělobrádkův úřad kvůli hodnocení výzkumu

Zástupci vysokých škol si stěžují, že stále nelze vkládat data do informačního systému pro výzkum. Školy tak nemohou dostávat finanční podporu. Úřad vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) reagoval s tím, že by měl být systém kompletně funkční do konce září. Rada vysokých škol si stěžuje i na to, že hodnocení výsledků výzkumu za rok 2016 nabírá zpoždění.

Informační systém pro výzkum přestal fungovat po více než 10 letech letos 1. června. Úřad vlády se totiž nedohodl s dodavatelem na dalším provozu. Jenže výpadek vyvolal bouři nevole u vědců i vysokých škol: jde totiž o klíčový systém, ve kterém byly veškeré informace o výzkumu, jeho financování, výsledcích a veřejné podpoře. 

Úřad vlády sice po dvou měsících systém částečně zprovoznil, stále do něj ale nejdou vkládat data. Pro příjemce dotací na výzkum to má nepříjemné důsledky. „Ukazuje se, že poskytovatelé nejsou oprávněni poskytnout tuto finanční podporu, pokud nevložili data. Oni ale data vložit nemohli,“ uvedl místopředseda Rady VŠ pro vědu Tomáš Opatrný.

Pokud by ministerstva vyplácela dotace bez splnění povinnosti vkládat data, podle zákona by to znamenalo porušení rozpočtové kázně. „Rada VŠ opakovaně žádá Radu pro výzkum, vývoj a inovace, aby řádně plnila svou zákonem danou úlohu správce a provozovatele Informačního systému výzkumu, vývoje a inovací,“ stojí ve čtvrtečním prohlášení.

Rada vysokých škol: Hodnocení výzkumu nabírá zpoždění 

Kritika zaznívá také na systém hodnocení výsledků vědeckých výzkumů v letošním roce, podle Rady vysokých škol se v létě vůbec nesešly odborné panely. „Situace je taková, že doposud nebylo dokončeno ani hodnocení roku 2015 a doposud ještě ani nezačalo hodnocení za rok 2016,“ uvedl Opatrný. Harmonogram, který loni v létě schválila vláda, přitom počítal s tím, že do konce letošního roku bude zpracováno hodnocení za léta 2015 i 2016.

Panely se podle Opatrného nesešly také proto, že kvůli výpadku informačního systému pro výzkum nejsou k dispozici potřebná data.

Úřad vicepremiéra Bělobrádka k tomu uvedl, že by hodnocení za rok 2015 mělo být dokončeno do konce letošního roku. Počítá s tím, že nad hodnocením letošního roku se panely odborníků sejdou na začátku roku 2017. V první polovině příštího roku by pak mělo být hodnocení za letošek hotové. Tomáš Opatrný ale upozorňuje, že o tom odborníci zastoupení v panelech nebyli informováni – přitom na jejich práci hodnocení stojí.