V této zemi skončí demokracie, komentoval exprimátor Svoboda trest za Opencard

Bývalé primátory Bohuslava Svobodu (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) soud potrestal za Opencard – jsou to první politici odsouzení ve spletité kauze, která začala za éry jejich předchůdce Pavla Béma (ODS). Svoboda dostal podmíněný trest dva a půl roku, Hudeček dvouletou podmínku.

Vinen je podle soudu i Svobodův tehdejší náměstek Josef Nosek, který dostal dvouletou podmínku. Nejpřísnější potrestání si podle soudu zaslouží někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska. Oba dostali tříletou podmínku.

Deset z 15 obžalovaných soud viny zprostil. Rozsudek není pravomocný. Všichni odsouzení se okamžitě odvolali. Případ tak projedná Vrchní soud v Praze. 

Obžalovaným hrozilo dva až osm let

Státní zástupce Tomáš Lejnar považuje podmíněné tresty za adekvátní. Případné odvolání zváží až po prostudování rozsudku. „Tresty jsou v souladu s mým návrhem. Je tam jenom úmysl nepřímý, takže tam rozhodně nebyly důvody ukládat nějaký represivní trest,“ doplnil. Žalobce chtěl trest ještě pro externího člena hodnotící komise Aleše Němečka, toho ale soud osvobodil. 

Trochu jsem věřil, že původní záměr, který byl do případu vložen, narazí na zdravý rozum nějakého silného pána, který řekne: 'Hele, neblbněte, je to kravina.' Narazili jsme ale na člověka, který se projevil buď jako slaboch, nebo byl záměr příliš velký a on nemohl vůči svým kolegům a po 3,5letém procesu vypadat, že to bylo zbytečné.
Tomáš Hudeček
bývalý pražský primátor

Pražský městský soud uznal čtyři radní a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess, podle soudu způsobili Praze škodu nejméně 17,7 milionu korun. 

Podle předsedy soudního senátu Alexandra Sotoláře postupovali „s vědomím nevýhodnosti licenčního modelu a neúměrných nákladů“ a „porušili závažným způsobem pravidla zadávacího řízení“, když Haguess zásadním způsobem zvýhodnili. 

Soudce: Problémy Praze způsobili jiní

Soudce ale také uznal, že problémy Praze způsobili jiní: „Při ukládání trestu soud zohlednil specifické okolnosti případu. Nepochybně nevytvořili situaci, kterou byli v určité chvíli nuceni řešit. Rozhodně nebyli těmi, kdo by měli nějaký prospěch. Naopak soud má za to, že není důvod nevěřit, že byli vedeni snahou vyřešit danou záležitost tak, aby šlo o řešení pro hlavní město co nejlepší.“

Proto také soudce každému z odsouzených uložil zaplatit Praze 40 000 korun s úroky, ačkoliv podle rozsudku způsobili městu škodu nejméně 17,7 milionu. Se zbytkem nároků odkázal Prahu do civilního řízení. „Nevyvození trestní odpovědnosti by bylo v rozporu s principy právního státu,“ reagoval soud na argument obhajoby, že politická rozhodnutí je třeba posuzovat specifickým způsobem.

Soud v kauze projektu opencard
Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Hájí se právě tím, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma, který se snažili vyřešit nejlépe, jak mohli. Lidé, kteří si vyhlášení rozsudku přišli poslechnout, dávali hlasitě najevo, že na lavici obžalovaných by měli správně sedět ti, kdo projekt vytvořili.

Soud neřešil podstatu a smysl projektu Opencard, ale jedno konkrétní politické rozhodnutí, které se stalo dlouho po mém odchodu z čela města a já s ním skutečně nemám vůbec nic společného.
Pavel Bém
exprimátor Prahy

Hudeček: Nezbývá nic jiného než dál bojovat

Hudeček už se proti rozsudku odvolal. Kauza podle něj vznikla s jasným politickým záměrem. Považuje také za zásadní, že o rozsudku rozhodoval právě soudce Sotolář. Ten totiž uznal vinnými i magistrátní úředníky v první větvi kauzy Opencard. „Svým rozhodnutím potřeboval i trošku dokázat, že předtím postupoval řádně, což všichni ví, že také moc ne,“ poznamenal Hudeček s tím, že nezbývá nic jiného, než bojovat dál.

Bývalý primátor při odůvodnění rozsudku často dělal nesouhlasná gesta, v jednom okamžiku se neudržel a směrem k soudci nahlas pronesl: „To si děláte srandu, ne?“ Nelíbilo se mu především to, že soudce uznal vinu pěti lidí i přes to, že sám připustil, že problém Opencard nezpůsobili, že ze zvýhodnění firmy Haguess neměli žádný prospěch a že chtěli celou záležitost vyřešit co nejlépe pro Prahu. 

Svoboda: Rozsudek může ohrozit demokracii

Podle Svobody je rozsudek vzkazem pro všechny komunální politiky a může ohrozit demokracii v Česku. „Jsem přesvědčený, že obecní zastupitelstva přestanou rozhodovat,“ řekl po vyhlášení rozsudku. Stejně jako Hudeček upozornil na to, že je soud potrestal, ačkoliv zároveň připustil, že nic neudělali a nic tím nezískali. „Proces byl objednaný, protože jsem já a moji lidé šlápli na kuří oko, když jsme začali dělat pořádek v dopravním podniku a řešit Prahu,“ dodal. 

Tak to prostě nejde, skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal sněmovnu, aby mě vydala. Nelituju toho. Myslel jsem si, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc.
Bohuslav Svoboda
bývalý pražský primátor (ODS)

ODS v reakci na rozsudek uvedla, že má pochybnosti o nestrannosti české justice. Verdikt považuje za kriminalizaci politického rozhodnutí. „Zajímalo by mě, na jak dlouho půjde do vězení ministr Ťok za podepsání smlouvy s firmou Kapsch,“ uvedl předseda pražské ODS Filip Humplík v narážce na postup Ťoka, jehož úřad prodloužil bez soutěže smlouvu s firmou Kapsch na provoz mýtných bran.

Podle obžaloby magistrátní úředníci v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky na celý projekt. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která o dva měsíce později schválila uzavření smlouvy.

Obvinění tvrdí, že uzavření smluv byla jediná možnost, jinak by se musel systém Opencard zastavit, nebo by zkolaboval. Firma Haguess totiž byla výhradním držitelem licencí k Opencard a jako jediná mohla spravovat systém.

Podle bývalých radních byly smluvní vztahy špatně nastaveny už v roce 2006, kdy stál v čele Prahy Bém. „Orgány činné v trestním řízení by se proto měly zabývat skutečnými viníky současné situace,“ domnívá se i předseda pražských zelených a pražský zastupitel Ondřej Mirovský. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Podle státního zástupce Tomáše Lejnara se ale u soudu podařilo prokázat, že byl porušen zákon o veřejných zakázkách. Ve své závěrečné řeči uvedl, že kdyby zakázku nedostal Haguess, tak kolaps celého systému nehrozil. Nefungovalo by podle něj jen vydávání karet.  

Deset obžalovaných soud viny zprostil. Osvobození se týká současných zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09). Dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu jsou i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Déšť zastavil vlaky v Jizerských horách, na Liberecku tahala auta těžká technika

Silné bouřky mohly v sobotu zasáhnout většinu Čech. Intenzivní déšť postihl odpoledne třeba oblast Jizerských hor v Libereckém kraji. U Bílého Potoka pod Smrkem spláchl kamení na železnici a zhruba na hodinu zastavil vlaky mezi Bílým Potokem a Raspenavou. Provoz už byl obnoven. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků. V Beskydech může napršet až 110 litrů na každý metr čtvereční.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

„Mně nic není!“ Lékaři v IKEMu chlapci transplantovali játra a ledviny naráz

Výjimečnou transplantaci jater a ledviny provedli v pražském IKEMu devítiletému chlapci jménem Sergiu. Orgány mu selhávaly kvůli dědičné nemoci. Lékaři teď potvrdili, že byl zákrok úspěšný. Dětský program funguje ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí.
před 7 hhodinami

Národní knihovna se chystá na digitalizaci Kosmovy kroniky

Národní knihovna pokračuje v digitalizaci svého fondu. Dokončených už má téměř osmdesát milionů stran. Podle odhadů instituce je to takřka třetina všech spisů. S ostatními organizacemi v rámci České digitální knihovny je nyní k dispozici sto osmdesát milionů stran. O tiskoviny, které jsou v dobrém stavu, se postará robotický skener. Zvládne až 300 stran za hodinu. To je dvakrát až třikrát tolik, než umožňuje manuální práce. Ta se naopak využije tam, kde je nakládání se svazky obtížnější. V naskenované verzi má knihovna například Dalimilovu kroniku, druhou nejstarší v českých zemích. Ta úplně nejstarší, Kosmova, zamíří k digitalizaci v září.
před 7 hhodinami

Do lesa „na brigádu“. Lidé prodávají borůvky i houby

Do lesů vyrazili sběrači. Mnozí pro radost, ale mnozí také pro přivýdělek. Například ceny borůvek se letos pohybují nejčastěji od dvou do tří stovek za kilogram. Potkat lze i houbaře. Někteří z nich nabízejí plné košíky do restaurací nebo na trzích, často kolem dvou set korun za kilo. Pro prodej však také platí určitá pravidla.
před 7 hhodinami

Sapa už je turistické místo, říká režisér prvního českého viet-filmu

Režisér a scenárista Dužan Duong přinesl s lehkostí a vtipem autentický pohled do vietnamské komunity očima první generace, která vyrostla v Čechách. První tuzemský celovečerní viet-film s názvem Letní škola, 2001 se od čtvrtka promítá v kinech. Režisér v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem prozradil, že herce sháněl mimo jiné po večerkách, nehtových studiích i na Facebooku. Z velké pražské tržnice Sapa se podle Duonga stalo „turistické místo“.
před 15 hhodinami

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 19 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 19 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 20 hhodinami
Načítání...