Hradní kontroly budí rozpaky, magistrát o jejich zavedení nevěděl

Bezpečnostní kontroly návštěvníků Pražského hradu budí na politické scéně nadále rozruch. Pražská primátorka Adriana Krnáčová prohlásila, že nyní se může stát případným terčem čekající dav, Praha prý navíc o záměrech Hradu ani dopředu nevěděla.

Kontroly lidí, kteří vstupují do areálu Pražského hradu, fungují zhruba čtrnáct dní. Návštěvníci musejí ukázat svá zavazadla a někteří musejí podstoupit i osobní prohlídku. Kvůli opatřením se na Hradě v některých chvílích tvoří dlouhé fronty.

Hrad nevylučuje, že se v zimním období u vstupů na Hrad objeví také přenosné bezpečnostní rámy, které by zajistily kontrolu lidí v zimním oblečení. Už na podzim se mají tytéž rámy objevit u vstupu do svatovítské katedrály.

Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka je cílem bezpečnost turistů. „Pokud by se někdo odpálil na třetím nádvoří, které je ve špičce narvané lidmi, a jsou mezi nimi drobné mezery, které umožňují průlet drobných předmětů při výbuchu, tak si radši vůbec nepředstavit, co by se tam mohlo stát,“ dodal s tím, že návštěvníci kontroly chápou.

Jejich průběh se přitom oproti původnímu stavu ještě zpřísnil, když se reportérům Mladé fronty podařilo přes kontrolu propašovat dva nože a plynovou pistoli.

„Vysvětlení (zavedených opatření) jsou možná pouze dvě. Buď má Hrad určité indicie o tom, že by mohlo dojít k útoku – a pak by opatření musela být naprosto precizní – anebo jsou opatření pouze divadlem pro návštěvníky, aby se v nich vzbuzoval pouze strach ze situace v Evropě,“ prohlásil reportér listu Václav Janouš. „Náš test jednoznačně prokázal, že opatření jsou pouhým divadlem a absolutně nedůsledná.“

Kritici: Hrad jen vyvolává paniku

Obdobné, explicitněji formulované kritice čelí Hrad i od politiků, podle kterých Česko patří mezi bezpečné země a Hrad kontrolami jen způsobuje paniku. Státní tajemník Tomáš Prouza, který na Twitteru napsal, že „vyvolávání strachu je čím dál oblíbenější hra některých politiků“.

Obdobně reagoval také místopředseda ODS Martin Kupka: „Pokud bych měl panu prezidentovi poradit, tak bych mu doporučil, aby občany spíše uklidňoval, ne je děsil. Riziko teroristického útoku nelze podceňovat, přesto si myslím, že šlo zvolit jiná opatření.“

Někteří z kritiků poukazovali i na to, že vzniklé fronty čekajících turistů by se mohly stát snadným cílem útočníků. „Nikdo to s námi nekonzultoval, možná, že nějaká diskuse měla být vedena předem. Myslím, že to není vhodné opatření, protože před rámy se kumuluje moc lidí, takže pokud by chtěl někdo vyvolat nebezpečnou situaci, má ideální možnost,“ prohlásila v Interview ČT24 pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

V Událostech, komentářích pak obdobně mluvil i Bohuslav Svoboda z ODS. „Opatření jsou naprosto nedostatečná. Mají pocit, že je zajištěno bezpečí, a ono ve skutečnosti není. Formální prohlídka, kdy někomu sáhnete do tašky, není k ničemu a vyzývá jen k tomu, aby se pokusil shromáždění napadnout. Pokud něco takového chceme, musíme to dělat technicky dobře, a ne amatérsky,“ uvedl s tím, že by preferoval bezpečnostní rámy.

Hradní mluvčí takovou kritiku odmítl. „Stejně tak bych mohl tvrdit, že před tou frontou turisté přijedou autobusem, i ten autobus může být napaden zevnitř.“ 

Tejc: Kontroly se měly zavést už dřív

Sociální demokrat Jeroným Tejc naopak změnu na Hradě ocenil. „V této době je normální, že se chrání citlivá místa, Praha a větší města u německých hranic jsou zranitelná,“ řekl. „Není to nic mimořádného, bezpečnostní kontroly jsou v zahraničí běžné. Pokud se jedná o symbol státu a nejnavštěvovanější památku v ČR, můžeme se divit, proč po tom, co se děje v Evropě, kontroly nebyly zavedeny dříve.“

V minulosti se v médiích objevily informace, že Hrad chce zavést kamerový systém, který dokáže rozpoznat obličeje. „Určitě využijeme dostupné finanční prostředky k nákupu velmi moderních technologií, které mohou být i nenápadné a zároveň usnadní celý přístup na Pražský hrad a umožní například, abychom odstranili některé prvky, které budou vypadat trošku neesteticky,“ poznamenal Ovčáček.

27 minut
Tejc: Můžeme se divit, proč se kontroly nezavedly dřív
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
07:22Aktualizovánopřed 5 mminutami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 36 mminutami

Prezident vyhlásil termín sněmovních voleb

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, tedy v nejzazším možném termínu. Rozhodl o tom prezident Petr Pavel, uvedl odbor komunikace prezidentské kanceláře.
10:07Aktualizovánopřed 43 mminutami

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahuje policie

Na krajském úřadě Plzeňského kraje zasahují v úterý ráno policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí kraje Helena Frintová policejní zásah na úřadě potvrdila, další informace zatím nesdělila. Podle hejtmana Kamala Farhana (ANO) detektivové shromažďují informace a podklady. Státní zástupce Libor Řeřicha serveru Novinky.cz řekl, že policisté zadrželi dva lidi.
08:46Aktualizovánopřed 56 mminutami

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 3 hhodinami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 4 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 14 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 14 hhodinami
Načítání...