Fond kultury nechce prodávat dům U Hybernů, vláda to zvažuje

Rada Státního fondu kultury (SFK) nesouhlasí s prodejem domu U Hybernů naproti Obecnímu domu v centru Prahy, o němž uvažuje vláda. Historický objekt je spojený se stamilionovými dluhy po zkrachovalé loterii z počátku 90. let. Dům patří fondu a nájemce v něm provozuje divadlo. Smlouva o nájmu skončí příští rok, uvedl člen rady fondu Karel Král. Loni stát prodal přilehlý objekt bývalého kláštera. Podle informací z médií patří slovenskému podnikateli, jehož společnost provozuje právě U Hybernů divadlo.

Dům U Hybernů v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Jan Černý

O domu U Hybernů koncem července jednali ministři financí Andrej Babiš (ANO) a kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ani jeden z nich však jednání nechtěl komentovat. Na schůzku byli pozváni předseda rady Rudolf Adler a místopředseda Jiří Hlaváč. „Byli dotázáni na názor rady SFK k možnému prodeji domu U Hybernů. Odkázali v té souvislosti na několikrát v minulosti deklarovaný jednomyslný nesouhlas rady SFK s prodejem,“ sdělil Adler.

Vysvětlili také důvody nesouhlasu. „Zejména to, že tuto kauzu je možno nazírat pouze v kontextu se zásadním vyřešením financování fondu a jeho současné finanční situace,“ uvedl Adler. Fond podle odborníků neplní funkci, pro niž byl zřízen. Jeho situaci by měla řešit novela zákona, již má ministerstvo kultury předložit letos. Měla by zpřesnit kompetence rady fondu a jeho správce či upřesnit pravidla pro poskytnutí dotace.

Fond ze svého dluhu zaplatil zatím jen velmi malou část

Státní fond kultury vznikl v roce 1992, aby rozděloval na podporu umění peníze z tehdy připravované loterie. Kvůli rozjezdu loterie ministerstvo kultury zastavilo Dům U Černé Matky boží a palác U Hybernů. Loterie však zkrachovala, na fondu zůstal závazek uhradit úvěr u banky.

Přibližně 80 milionů uhradil prodej technického zařízení loterie, zbylých 280 milionů bylo zaplaceno ze státního rozpočtu a fond měl tuto část splácet. Podle Krále ale fond za celá léta splatil jen 33 miliony. Je to pravděpodobně tím, že příjmy fondu jsou velmi nízké navzdory tomu, že vlastní několik nemovitostí na lukrativních místech v centru Prahy. Z domu U Hybernů ale fond příjmy nemá, protože nájemce investoval do opravy několik stovek milionů, a má tak nájem „předplacený“.

Dům u Černé Matky boží
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Druhou nemovitostí, kterou stát kvůli loterii zastavil, je Dům U Černé Matky boží. V jeho případě zase SFK čelí žalobě seychelské společnosti WBC Capital, která chce zaplatit 300 milionů korun za rekonstrukci domu. Částka byla původně sice mnohem nižší, navýšily ji však úroky z prodlení. Kvůli případně prohrané soudní při nyní fond šetří peníze.

Fond rozděluje i jen desetitisícové částky, což v jiných grantech nejde

Příjmy fondu loni činily 63,5 milionu, podílí se na nich přibližně stejnou částkou pronájmy budov a příjem z reklamy na ČT2. Na podporu kultury, což je jeho hlavní smysl, fond ale v uplynulých třech letech rozdělil vždy přibližně 20 milionů korun. Předtím několik let nerozděloval peníze žádné, neboť poslanci nedokázali zvolit členy jeho rady.

Někteří ministři kultury již v minulosti mluvili o možnostech oddlužení fondu, neboť stát v jeho případě dluží peníze státu. Také navrhovali zrušení fondu, proti čemuž kulturní obec protestuje. Fond je, respektive měl by být, významným a doplňkovým zdrojem podpory kulturních projektů. Může totiž rozdělovat podporu nezávisle na fiskálním roku – na rozdíl od ostatních grantů a dotací. Jednotlivě rozdělené částky jsou převážně v řádech desetitisíců, dosáhnou na ně však i příjemci, kteří se v dalších grantech z veřejných peněz těžko uplatňují, připomíná Král.