Bývalý boss Sparty Mach musí dokázat, že někdo manipuloval se spisem

Soud vyzval někdejšího šéfa fotbalové Sparty Petra Macha, aby předložil důkazy o tom, že v jeho trestním spisu někdo manipuloval s důkazy. Podle soudkyně zatím nebylo prokázáno, že by se tak stalo. Mach po státu požaduje náhradu majetkové i nemajetkové škody 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun) s úroky za to, že podle něj někdo zfalšoval výběrní lístek, který dokazoval machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku.

Bývalý šéf fotbalové Sparty Petr Mach
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Stát žalobu odmítá, Machova tvrzení jsou prý vágní a ničím nepodložená a nároky navíc mohou být promlčené. Podle Macha se ztratily důkazní materiály, které prokazovaly praní špinavých peněz v bance Credit Suisse, podle něj se ve spisu později objevily jejich upravené podvrhy.

Jednání bude pokračovat v listopadu. „Zatím nebyla prokázána tvrzení, na kterých žaloba stojí. Podle názoru soudu žalobce založil žalobu pouze na domněnce, že dokument někdo nahradil,“ řekla soudkyně Martina Weissová. Macha proto vyzvala, aby do 30 dnů doplnil důkazy o tom, že byla listina odcizena a místo ní vložena jiná.

Podnikatelův advokát Zdeněk Buchta uvedl, že má svá tvrzení za prokázaná, soudkyni požádal o lhůtu, aby mohl důkazy dohledat a označit. Podle Macha manipulaci dokládá zejména to, že je ve spisu založena pouze fotokopie výběrního lístku, na které chybí důležité údaje - například číslo účtu nebo podpisy.

Machův případ vyšetřují Švýcaři

Výběrní lístek i další údajně chybějící dokumenty si v rámci mezinárodní právní pomoci vyžádal švýcarský prokurátor, který tunelování Machových švýcarských účtů vyšetřuje. Podnikatel tvrdí, že mu z účtu někdo vybral 930 000 dolarů (přes 22 milionů korun) už v roce 1996, ale že to zjistil až v roce 2010. „Pokud bych měl příslušné dokumenty, byl bych s tímto nárokem úspěšný,“ podotkl Mach. S trestním spisem se podle Macha manipulovalo u Obvodního soudu pro Prahu 2, který projednává i jeho současnou žalobu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastává názor, že Machova žaloba neprokazuje příčinnou souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Při prověrce prý nebylo zjištěno, že by se spisem někdo manipuloval.

Bývalého fotbalového bosse obvinila policie v roce 1998 v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odseděl polovinu. Někdejší sponzor ODS Mach tvrdí, že obvinění bylo vykonstruované, policie prý od něj chtěla získat informace o financování strany. V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu, pražský vrchní soud ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodil.