Ministerstvo chystá pravidla pro e-cigarety, nesmí se tvářit jako vitamíny

Ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která usměrní prodej náplní do elektronických cigaret. Nejvyšší obsah nikotinu by měl být dvacet miligramů na mililitr inhalovaného roztoku, náplně navíc nesmějí vytvářet dojem, že jsou prospěšné zdraví. Změny by mohly začít platit už od září.

V návrhu protikuřáckého zákona, který leží ve sněmovně, chce ministerstvo zakázat kouření cigaret či doutníků v restauracích. Povolit tam chce právě jen elektronické cigarety, pro jejich obsah ale zatím neexistuje norma. Obchody nyní nabízejí zákazníkům e-cigarety s různým obsahem nikotinu, většinou od šesti do 24 miligramů na mililitr, případně i úplně bez nikotinu.

Resort proto nyní chystá změnu. Vyhláška o elektronických cigaretách, náhradních náplních do nich a bylinných výrobcích počítá s tím, že nejvyšší možný obsah nikotinu by měl být o čtyři miligramy nižší (20 mg).

Podle chystané vyhlášky mohou náplně do elektronických cigaret obsahovat jen látky, které nepředstavují riziko pro lidské zdraví, s výjimkou nikotinu. Nesmějí obsahovat kofein, taurin a další přísady a stimulující složky.

O vitamínech pomlčet

Ministerstvo hodlá upravit i značení cigaret a rozsah informací na obale. Označení na elektronických cigaretách nebude smět připomínat potravinu nebo kosmetický přípravek. „Mezi zakázaná tvrzení bude například patřit to, že náplň elektronické cigarety je zdravější, protože obsahuje vitamíny,“ dodal mluvčí resortu Ladislav Šticha.

Na každém balení elektronických cigaret, jednotkovém i vnitřním, a na náhradních náplních obsahujících nikotin navíc přibude varování: „Tento výrobek obsahuje nikotin, který je vysoce návykovou látkou“. Text musí pokrýt třicet procent plochy povrchu balení.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) vyzdvihl, že u elektronických cigaret a jejich náplní touto vyhláškou získají uživatelé přesnou představu o tom, co konzumují. „Nadále ovšem zdůrazňuji, že kouření elektronických cigaret, které obsahují nikotin, je zdraví škodlivé a spotřebitelé budou podle vyhlášky na tato rizika upozorněni,“ uvedl.