Nádražní budovy přechází pod správu železnic. Slibuje, že se o ně postará lépe než ČD

Celkem 1500 nádražních budov se stane do konce srpna majetkem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle odborníků jde o jeden z nejrozsáhlejších a nejkomplikovanějších převodů nemovitosti v české historii. SŽDC slibuje opravu využívaných budov a hledání využití pro ty ostatní. Její úředníci je začali přejímat v těchto dnech.

Kromě výpravčích a kolejí přijdou České dráhy i o nádražní budovy. Nadále mají pouze provozovat dopravu. SŽDC však bude muset do velkého množství budov investovat: „Ten stav je tristní,“ uvedl náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola v souvislosti se stavem některých nádraží.

Úředníci nyní zkoumají, co s nimi dál. Ty, které se v současné době využívají, plánuje správa železnic zrekonstruovat. Jenom do konce roku chce v celém Česku utratit asi půl miliardy korun za menší úpravy, třeba nová okna nebo fasády. SŽDC může navíc oproti Českým drahám čerpat více dotací, jelikož nejde o akciovou společnost.

Pro ostatní budovy bude třeba najít jiné využití. Tento problém řeší města a obce v ČR různě. Zatímco někde přestavěli historické stavby na penziony nebo muzea, jinde dál chátrají.

Video Nádražní budovy přechází pod správu železnic
video

Nádražní budovy přechází pod správu železnic

Ve vlastnictví Českých drah tak na nádražích zůstává už pouze jedna věc, a to pozemky přímo pod kolejemi. I ty by se měly v budoucnu převádět, není zatím ale jasné kdy a za kolik. České dráhy již daly najevo, že se pozemků pod kolejemi rády zbaví.  

Peníze za aktuální převod majetku, případně i ty další, chtějí České dráhy použít na snížení dluhu, ale i na modernizaci provozu. Tentokrát půjde hlavně o podmínky pro zaměstnance. „Budeme se snažit vylepšit pracovní podmínky. Nazýváme to snížením vnitřního dluhu,“ upřesnil Pavel Krtek.