Němeček chce levnější léky pro seniory. Plán má představit na podzim

Léky pro seniory by mohly být levnější. S plánem přišel ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a chce návrh na snížení tzv. ochranného limitu představit zřejmě na podzim. Naopak koaliční lidovci tvrdí, že podobné opatření by se mělo týkat spíš dětí. Podle hnutí ANO jde pouze o předvolební kalkul.

Video Senioři by za léky mohli platit méně
video

Senioři by za léky mohli platit méně

Podle ministerstva zdravotnictví by senioři nad 70 let měli za předepsané léky platit maximálně tisíc korun za rok. U lidí mezi 65 a 69 by měl strop činit dvojnásobek. Oproti současnému nastavení by tak několik set ušetřili.

Celkové náklady zatím ministerstvo odhaduje na zhruba 300 milionů. Zároveň ale uvažuje i o snížení limitu pro lidi mladší 18 let. Právě takový krok by přivítali i lidovci. „V tento okamžik si myslím, že jsou ještě více než senioři ohroženy právě rodiny s dětmi, kde mají děti nějaké chronické onemocnění,“ zmiňuje místopředseda strany Marian Jurečka.

Stávající návrh se příliš nezamlouvá ani ministrovi financí. V Česku je podle něj problém hlavně s plýtváním léků a jejich kontrolou. „Můžeme o tom diskutovat, ale na první pohled je to jeden z návrhů, který má získat sociální demokracii voliče,“ zmiňuje lídr strany Andrej Babiš.

Do vlády by se měl materiál dostat na podzim. Že jednání o něm nebudou jednoduchá, přiznává i samotné ministerstvo zdravotnictví. Pokud se tak senioři dočkají levnějších léků, nebude to zřejmě dříve než v roce 2018.