Za krádež tibetské vlajky musí Číňan zaplatit 15 tisíc korun

Číňan Tung Ťiang-čching, který při březnové návštěvě čínského prezidenta ukradl na pražské Evropské třídě tibetskou vlajku, musí podle soudního rozhodnutí zaplatit České republice 15 tisíc korun. Pokud tak neučiní, půjde na dva měsíce do vězení. Verdikt zatím není pravomocný. Tung i státní zástupkyně si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Jedenačtyřicetiletý Tung podle rozsudku přistoupil 28. března odpoledne před průjezdem kolony prezidenta Si Ťin-pchinga k demonstrantovi, který u krajnice svíral v rukou tibetskou vlajku, vytrhl mu ji a uschoval u sebe. Způsobil tak sice škodu pouze 300 korun, jeho počínání ale policie přesto kvalifikovala jako trestný čin, protože krádež spáchal na věci, kterou měl u sebe jiný člověk.

Obvodní soud pro Prahu 6 Tungovi původně uložil trestním příkazem vyhoštění z Česka na dobu pěti let, cizinec ale podal odpor a soudkyně Markéta Binderová musela k projednání věci nařídit hlavní líčení.

Kuchař Tung bydlí v Praze, česky neumí. Jeho středeční výpověď proto překládala tlumočnice. „Ten den jsem absolutně nechtěl provést nějakou krádež, chtěl jsem pouze vyjádřit podporu státní návštěvě. Vlajka, která tam byla umístěna, symbolizuje rozdělení Číny. U nás v Čínské lidové republice je její používání zakázáno,“ vysvětloval. „Myslel jsem si, že je nevhodné, aby tam byla. Měl jsem na mysli to, že v takové krásné příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid, by neměla být přítomna vlajka, která symbolizuje rozkol.“ 

Byli stále fanatičtější, vzpomíná demonstrant na Číňany

K soudu se dostavil i devětadvacetiletý demonstrant Jakub Šeda. Vypověděl, že po svém příchodu na Evropskou třídu spatřil potyčky mezi protibetskými demonstranty a Číňany, kteří se snažili zakrýt billboard s prezidentem Václavem Havlem a dalajlamou. Protože se do konfliktu nechtěl zapojit, poodešel zhruba 150 metrů směrem od centra, kde o samotě rozvinul tibetskou vlajku.

„Bohužel jsem tam nezůstal sám dlouho. Během několika minut mě obstoupila skupinka pravděpodobně Číňanů, kteří se mě různými metodami snažili odehnat. Pískali mi do uší malými vuvuzelami, z bezprostřední blízkosti na mě mávali českými a čínskými vlaječkami a snažili se mě zakrýt velkým čínským praporem, abych nebyl vidět,“ vzpomínal.

Šeda se snažil z místa odejít, skupina ho ale cíleně pronásledovala. „Když se blížila doba průjezdu kolony, byl z nich cítit strach a panická hrůza, že by zklamali, kdyby jejich prezident viděl nějaké protesty. Byli stále fanatičtější,“ dodal. Obtěžování podle něj vygradovalo tím, že mu jeden z Číňanů vlajku sebral. Šeda nejprve incident nechtěl hlásit, protože si myslel, že nemá svědky. Později za ním ale přišel člen antikonfliktního týmu, který mu řekl, že potyčku natočil. 

Video Si Ťin-pching v Praze: Vlajky, potyčky, kontroly
video

Si Ťin-pching v Praze: Vlajky, potyčky, kontroly

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích hlavního města denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo celkem 23 demonstrantů, a to jak z řad odpůrců, tak i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Bezpečnostní opatření vyšla na 16 milionů korun.