Historická návštěva vůdce čínských komunistů vzbudila v Česku rozporuplné reakce. Na letišti, v ulicích Prahy i v Lánech vítali Si Ťin-pchinga desítky nadšených Číňanů, kteří mávali čínskými vlajkami. Na Evropské třídě je museli od aktivistů a kolemjdoucích koledníků oddělovat desítky policistů. Ti navíc zadrželi několik osob, které se snažily vyvěsit tibetské vlajky. Nevládní organizace oznámily, že otevřou v úterý v Praze Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně.
Nadšení i odpor. Podívejte se, jak lidé v Česku uvítali nejmocnějšího Číňana
Výměna názorů mezi Číňany a lidmi, kteří demonstrovali na podporu Tibetu, se odehrála i v parku u Evropské třídy. Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla tam umístil mobilní billboard s tibetským dalajlamou, bývalým prezidentem Václavem Havlem a nápisem „Tady jsou doma tito pánové“.
Před průjezdem prezidentské kolony se ale před billboardem shromáždilo několik desítek Číňanů, kteří pohled na plakát zakryli čínskými vlajkami.
Nevládní organizace mezitím oznámily, že otevřou v úterý v Praze Informační centrum pro demokracii a lidská práva v Číně. „Návštěvu čínského prezidenta provází celá řada jak pozitivních, tak hlavně negativních reakcí. My bychom rádi upozornili právě na porušování lidských práv v Číně, ke kterému naneštěstí dochází,“ řekla mluvčí Nadace Forum 2000 Anna Vošalíková.
Návštěva čínského prezidenta potrvá tři dny, většina vládních politiků i prezident si od ní slibují zejména příliv čínských investic do Česka.